REKLAMA

Reforma sądownictwa bardzo potrzebna. Szydło: sądy muszą działać sprawnie

  • Autor: aw/pap
  • 28 stycznia 2017 15:48
Reforma sądownictwa bardzo potrzebna. Szydło: sądy muszą działać sprawnie fot.fotolia

• Reforma sądownictwa jest bardzo potrzebna, to jeden z najczęściej podnoszonych tematów podczas spotkań z obywatelami - oceniła w sobotę (28 stycznia)  premier Beata Szydło.
• "Sądy muszą działać sprawnie" - podkreśliła szefowa rządu.

"Na spotkaniach z ludźmi, które odbywaliśmy w kampanii wyborczej, ale też później, kiedy już w ubiegłym roku spotykałam się w różnych miejscach, jednym z najczęściej podnoszonych tematów jest zmiana w sądach. Ludzie po prostu chcą, żeby sądy funkcjonowały inaczej, lepiej, idą do sądu po sprawiedliwość" - powiedziała w radiu RMF FM Szydło. W związku z tym - jak podkreśliła - reforma sądownictwa w Polsce jest bardzo potrzebna.

W jej ocenie, obecnie decyzje w sądach zapadają z jednej strony opieszale, a z drugiej strony - jak mówiła Szydło - "często po prostu są decyzjami niesprawiedliwymi". "Sądy muszą działać sprawnie, muszą stać po stronie obywateli" - podkreśliła szefowa rządu.

"Ta reforma jeszcze nie jest w tej chwili na tym etapie, że mamy już złożony projekt ustawy, że one są gotowe, ale w odpowiednim momencie, kiedy będziemy ją dyskutować, będzie również konsultacja" - zapewniła.

W ostatnim czasie do konsultacji trafiły dwa projekty reformujące sądownictwo: nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jak tłumaczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i przestrzeganie najwyższych norm etycznych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-02-16 13:59:09
    Zbigniew Ziobro najwyraźniej nie rozumie, że przepisy, na podstawie których funkcjonuje prawo, kształtuje się między innymi poprzez instytucje prawne. Pomysł "elity" prawniczej deprecjonowałby sens funkcjonowania prawa w ogóle i byłby próbą wytworzenia "kasty". Krajowa Rada Prokuratury błędnie określa sędziów jako grupę społeczną. Sędziowie są grupą zawodową. Ale może wątpliwej próby "magnetyzm" Zbigniewa Ziobry warunkuje niektóre komentarze, przy czym nie zastępuje merytorycznych braków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA