REKLAMA

Reforma sądownictwa. Ziobro uspokaja: Ograniczamy wpływ prezesa na szeregowego sędziego

  • Autor: GP/PAP
  • 19 kwietnia 2017 09:30
Reforma sądownictwa. Ziobro uspokaja: Ograniczamy wpływ prezesa na szeregowego sędziego Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości w PiS w okresie rządów 2005 do 2007. Od 2015 roku powrócił do pracy w resorcie. (fot. twitter.com/MS_GOV_PL)

Dla Zbigniewa Ziobry propozycje zmian w sądownictwie to rozwiązania zwiększające swobodę w powoływaniu prezesów sądów. Dla polityka losowe przydzielanie spraw zapewnia apolityczność procesu. Opozycja widzi projekt inaczej.

• Zbigniew Ziobro broni procedowanej w Sejmie zmiany prawa o sądach. W myśl ministra nie można mówić o upolitycznieniu, jeśli wprowadza się losowe dobieranie spraw.

• Dla Borysa Budki z Platformy Obywatelskiej propozycja koncentruje władzę administracyjną w sądach w ręku ministra sprawiedliwości - polityka.

• Dla człowieka opozycji, jak i dla całej jego formacji, trwa rozprawa PiS z wymiarem sprawiedliwości.

W drugiej połowie tygodnia, najpierw Komisja Sprawiedliwości, a potem Sejm, będą procedować zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). O ile rozpatrywanie propozycji w pracach komisji jest już pewne, nadal nie wiadomo kiedy posłowie skończą sprawozdanie i co zarekomendują Izbie Niższej parlamentu. Jeśli determinacja Zbigniewa Ziobry nie osłabła, jest bardzo możliwe, że już w piątek (21 kwietnia) projekt będzie głosowany i skierowany do Senatu.

O tym, dlaczego propozycja musi przejść w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro mówił w środę (19 kwietnia) w Telewizji Polskiej. Wypowiedź pochodzi z programu Kwadrans Polityczny TVP 1.

Wymiana argumentów nie prowadzi do zrozumienia

- Zwiększamy swobodę w powoływaniu prezesów sądów, zarazem ograniczamy wpływ prezesa na szeregowego sędziego - mówił o zapisach propozycji Ziobro. To działanie ma zapewnić jasne rozgraniczenie pomiędzy administracyjnym zarządzaniem sądami a orzekaniem i niezawisłością.

Czytaj też: Interwencja posła w Ministerstwie Sprawiedliwości

To właśnie atakowanie tej ostatniej wartości widzi w projekcie opozycja. Dla polityków PO i Nowoczesnej, reforma sądów i KRS może zakłócić delikatną równowagę między władzą wykonawczą i sądowniczą.

Dla opozycji kluczem do podporządkowania sądów Ministerstwu Sprawiedliwości są te zapisy, które Ziobro określił jako swoboda powoływania prezesów. Borys Budka w szeregu wypowiedzi medialnych podkreślał, że Ziobro jako prokurator generalny i jednocześnie administrator sądowy będzie mógł wpływać na dobór sędziów w konkretnych postępowaniach.

Ziobro odbija takie argumenty. - Wprowadzamy losowanie sędziów i zmniejszamy uprawnienia prezesa do przenoszenia sędziów między wydziałami - stwierdził w TVP minister sprawiedliwości. Takie tłumaczenie jednak nie jest uspokajające dla przedstawicieli formacji opozycyjnych.

Borys Budka o propozycji Ziobry

Jeszcze przed pierwszymi czytaniami w Sejmie ustaw o zmianach w sądach, Borys Budka (PO) poddawał krytyce propozycje reformy zapisów o sądach, które powyżej uzasadnił Ziobro.

- Ta ustawa to początek końca niezależnego wymiaru sprawiedliwości, niezależnego od opcji rządzącej, ale niezależnego przede wszystkim od polityków, którzy boją się niezależnej kontroli - ocenił Borys Budka. - Jest jeszcze czas, żeby zablokować tę szkodliwą ustawę.

Według Budki procedowanie tej ustawy "pokazuje, że niezależny wymiar sprawiedliwości jest solą w oku PiS-u".

Opozycja widzi w działaniu Ministerstwa Sprawiedliwości, i  szerzej w polityce rządu, bardzo niebezpieczną próbę podporządkowania całości wymiaru sprawiedliwości polityce opcji rządzącej. Za preludium do tego uważa się spór polityczny o Trybunał Konstytucyjny, który miał miejsce rok temu.

Więcej o tym, jak spogląda na przeszłość i tę kwestię były prezes TK, Andrzej Rzepliński, przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-04-20 10:59:29
    Kiedy Zbigniew Ziobro "wygasi się" w funkcji ministra ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA