REKLAMA

Reforma Sądu Najwyższego. Andrzej Duda dostrzega naruszenie zasad prawidłowej legislacji

  • Autor: PAP/MIW
  • 22 lipca 2017 11:28
Reforma Sądu Najwyższego. Andrzej Duda dostrzega naruszenie zasad prawidłowej legislacji W najbliższy poniedziałek prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z Małgorzatą Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. (fot. twitter.com)

W przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o Sądzie Najwyższym jest podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN – powiedział w sobotę (22.07) rano w Programie III Polskiego Radia Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

• Krzysztof Łapiński wyjaśnił, że w dwóch różnych artykułach, w różny sposób stwierdza się o wyborze pierwszego prezes Sądu Najwyższego, co według prezydenta jest naruszeniem zasad prawidłowej legislacji.

• Dla prezydenta jako prawnika, jeśli są dwa różne przepisy w tej samej sprawie w jednej ustawie - posłowie tego nie zauważyli i nie skorygowali - to burzy zasady prawidłowej legislacji" - podkreślił Łapiński.

• Ustawa o SN została w nocy z 21 na 22.07 przyjęta przez Senat bez poprawek. 

Na pytanie czy prawdopodobne jest odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Sądzie Najwyższym, Łapiński odpowiedział, że prawdopodobne są wszystkie opcje zawarte w artykule 122. Konstytucji.

- Daje on prezydentowi trzy opcje i prezydent wie, z której z nich skorzysta - dodał.

Artykuł ten dotyczy przedstawienia ustawy do podpisania prezydentowi; prezydent może ją podpisać w ciągu 21 dni, ale może również wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją.

Prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją. W razie uznania jej przez TK za niezgodną z Konstytucją prezydent może jej nie podpisać.

Artykuł 122. Konstytucji mówi o tym, że jeżeli jednak niezgodność z Konstytucją dotyczy poszczególnych przepisów ustawy, a Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z całą ustawą, prezydent po zasięgnięciu opinii marszałka sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z Konstytucją albo zwraca ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.

Kolejny punkt tego artykułu Konstytucji wskazuje na to, że jeżeli prezydent nie wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w trybie ust. 3, może z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Łapiński powiedział, że prezydent jest otwarty na opinie różnych środowisk. Odbyły się spotkania z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz prezesem Stowarzyszenia Kukiz'15 Pawłem Kukizem. Planowane są kolejne spotkanie, w najbliższy poniedziałek prezydent ma się spotkać z Małgorzatą Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • plus ujemny 2017-07-23 01:40:22
    Do !!!: może byś zacząl od kursu zrozumiałego pisania. Zgłoś sie do Elbanowskich. Znowu dostali pare milionów to Ci tanio policzą.
  • !!! 2017-07-22 13:13:08
    Jesteśmy ciekawi czy Prezydent opowie się za totalną opozycją i dalszą destabilizacją Państwa Polskiego , tym co było, nawiązując do wcześniejszych zapowiedziami postawienia jego osoby pierwszej w historii Rzeczpospolitej Polskiej przed Trybunałem Stanu w związku ze sporem wokół TK.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA