REKLAMA

Reforma systemu edukacji: Zagrożeń jest coraz więcej

  • Autor: bad
  • 17 października 2016 18:42
Reforma systemu edukacji: Zagrożeń jest coraz więcej Czym zakończy się reforma edukacji? Fot. SP Biała

Rośnie liczba potencjalnych zagrożeń, które może nieść ze sobą rewolucja w systemie edukacji.

Zakończono konsultacje projektu reformy edukacji. Resort edukacji ma plan likwidacji gimnazjów, wprowadzenia 8-letniej podstawówki oraz 4-letniego liceum. Co najmniej kilkanaście uwag, które zgłosili samorządowcy, związki zawodowe czy organizacje społeczne to poważne wady całego systemu – pisze dziennik.pl.

Wcześniej Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazywał na najpoważniejsze problemy dla środowiska oświatowego i samorządowego, które generuje reforma oświaty. Wśród nich wskazywano na: obniżenie subwencji oświatowej, brak miejsc w przedszkolach dla dzieci 3-letnich, „pusty” rocznik w szkołach, ryzyko tworzenia klas łączonych (I kl.), konsekwencje wychowawcze i organizacyjne drugoroczności uczniów „na żądanie” rodziców.

Czytaj też: Reforma edukacji jest przemyślana i policzona

Teraz dochodzą kolejne.

Cały czas nie są znane podstawy programowe, to podstawowy dla szkół dokument, mówi o tym, czego i jak będą uczyły się w szkole dzieci. Do tej pory resort pokazał jednie propozycję rozkładu godzin przedmiotów.

Kolejnym problemem są potencjalne zwolnienia nauczycieli. Związek Zawodowy "Rada Poradnictwa" szacuje, że pracę straci 5 nauczycieli w każdym gimnazjum, razem to 38 tys. zwolnień. Nie wiadomo ponadto, co z nauczycielami przyrody – przedmiotu tego nie ma w programie.

Szkoły są zbyt małe, by z powrotem przyjąć klasy 7-8, wróci zmianowość – zmora wielu placówek w dużych miastach.

Nie wiadomo też, czy tak jak przed reformą można będzie wprowadzić klasy zerowe przy liceum, albo otwierać przy liceum 7. i 8. klasę eksperymentalnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA