REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz widzi Kaczyńskiego w roli premiera

  • Autor: GP
  • 14 listopada 2017 08:15
Rekonstrukcja rządu. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz widzi Kaczyńskiego w roli premiera Lider PiS Jarosław Kaczyński nie marzy o fotelu premiera. (fot.:Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Objęcia stanowiska premiera rządu przez Jarosława Kaczyńskiego byłoby dobrym rozwiązaniem w ocenie lidera PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to taki krok byłby "przywróceniem stanu pożądanego w polskiej polityce".

• Nie tylko lider PSL namawia Kaczyńskiego do zastąpienia Beaty Szydło. W samym PiS pojawiają się takie głosy.

• Sondaże nie pozostawiają wątpliwości – Polacy nie są entuzjastycznie nastawieni do takiego rozwiązania.

Możliwości roszad w składzie Rady Ministrów zaprzątają polskich polityków, mimo że zmiany w rządzie odsunięto na przełom listopada i grudnia. 13 listopada Henryk Kowalczyk, będący ministrem w rządzie, oceniał, że premier Szydło mówiła "o pewnej rekonstrukcji rządu i na pewno jakieś tam drobne zmiany będą i powinny być" (cytat z wypowiedzi polityka dla telewizji Polsat News).

Opozycja liczy na znacznie poważniejsze zmiany – z nowym premierem włącznie.

We wtorek (14 listopada) swoje poglądy na rekonstrukcję, z naciskiem na kwestię premierostwa, wyłożył Władysław Kosiniak-Kamysz – gość programu "Jeden na Jeden" w TVN 24.

- Objęcie urzędu premiera przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego byłoby przywróceniem stanu pożądanego w polskiej polityce, w którym to lider ugrupowania rządzącego stoi na czele rządu - mówił polityk PSL. Dla partii opozycyjnej obecny stan, w którym politykiem kierującym rządem jest mniej decyzyjną osobą, powoduje problemy z odpowiedzialnością.

Czytaj też: Premier chce łączenia resortów

Dominacja i nierównowaga

Według Kosiniaka-Kamysza w wielu przypadkach widać, jak bardzo lider PiS dominuje nad premier. Jako przykład trudności wynikających z pozostawaniu Kaczyńskiego poza rządem lider PSL podał sprawę Sądu Najwyższego (SN) i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Trwają prace nad kompromisem między Pałacem Prezydenckim a większością parlamentarną, w której właśnie lider PiS odgrywał znaczącą rolę. Premier w tej sprawie nie zabierała głosu, co nie umknęło uwadze opozycyjnych polityków.

Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie Zaduszkek Witosowych, spotkania regionalnego PSL, źródło: twitter.com/nowePSL

- Prezydent Andrzej Duda nie wychodzi zwycięsko z dwumiesięcznych negocjacji - zaznaczał również lider PSL. Jego zdaniem jeśli ustawy o KRS i SN przejdą większością PiS w postaci zmienionej, pozycja prezydenta zostanie osłabiona. Co więcej – pokaże dominację prezesa Kaczyńskiego także nad Andrzejem Dudą. To według lidera ludowców dodatkowy argument, by polityk o takiej pozycji był premierem.

Głosy oddolne

Komentarze płynące z otoczenia prezesa PiS sugerują, że także w formacji rządzącej nie brak głosów nawołujących Kaczyńskiego do objęcia teki szefa rządu. Takie opinie wygłaszał w ostatnich tygodniach np. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dla "Rzeczpospolitej" wypowiedział się działacz PiS, którego gazeta nie wymieniła z nazwiska. Miał on twierdzić, że lider PiS nawet nie chce słyszeć o swojej osobie w gmachu przy Al. Jerozolimskich.

Czytaj też: Jak Polacy zmieniliby rząd Beaty Szydło? Znamy wyniki sondażu

W sondażu panelu Ariadna z listopada ponad połowa Polaków (56 proc.) prezesa PiS ocenia jako gorszego kandydata  niż  Beatę Szydło. Bardzo krytycznie oceniają go nawet sympatycy PiS.

Spekulacje o zmianie premiera komentowała też, niegdyś będąca blisko prezesa PiS, profesor Jadwiga Staniszkis. W wypowiedzi dla portalu Onet.pl mówiła:

- Niedobrze by było, by Jarosław Kaczyński został premierem. Ja wolę premier Szydło, niż Kaczyńskiego, bo on będzie rządził bez odpowiedzialności i to jest demoralizujące. Poza tym on nie byłby w stanie koordynować tych mniejszych rzeczy, które również odgrywają ważne role - uznała Staniszkis. - Nie sądzę, żeby on chciał być premierem, jemu bardziej pasuje dziś rola arbitralna - dodawała.

Więcej o rekonstrukcji rządu przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA