REKLAMA

Rekonstrukcję komentuje Jacek Sasin: Szydło poprowadziła nas znakomicie, ale musimy postawić na gospodarkę

 • Autor: GP
 • 08 grudnia 2017 13:00
Rekonstrukcję komentuje Jacek Sasin: Szydło poprowadziła nas znakomicie, ale musimy postawić na gospodarkę Jacek Sasin (fot.Sejm RP/flickr.com/CC BY 2.0)

Rekonstrukcja rządu i awans Mateusza Morawieckiego są podyktowane zmianą akcentów w polityce rządu RP. Poseł Jacek Sasin (PiS) zaznacza, że teraz przyszedł czas na gospodarkę.

• W ocenie polityka właśnie sprawy ekonomiczne przeważyły w czasie debaty o zmianie premiera, która toczyła się w PiS od tygodni.

• Prezes Kaczyński był politycznym ojcem już kilku premierów - zaznaczył w piątek (8 grudnia) Ryszard Czarnecki z PiS.

• Opozycja nawiązując do debaty w partii rządzącej podkreśla, że opór części formacji wobec Morawieckiego na pewno nie ustanie, gorzej - będzie się wzmagał.

 

Polityczny koniec tygodnia żyje w tempie decyzji Prawa i Sprawiedliwości o rekonstrukcji rządu. W czwartek (7 grudnia) zapadły decyzje polityczne o najważniejszej zmianie, którą jest awans Mateusza Morawieckiego. Polityk, który do tej pory kierował gospodarczym wymiarem polityki Rzeczpospolitej, teraz będzie to robił z fotela w Alejach Ujazdowskich.

Decyzja, o której nieoficjalnie mówiło się od wtorku (5 grudnia), w piątek (8 grudnia) była komentowana przez polityków wszystkich opcji politycznych. Jacek Sasin z PiS uzasadniał, że polityka większości na najbliższe lata będzie wymagała innego podejście, stąd zmiana.

Czytaj też: Premier Morawiecki. Czego możemy się spodziewać?

- Pewne rzeczy są już za nami - mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości w radiowej audycji rozgłośni Zet. - Dziś za nami jest okres, przez który pani premier Beata Szydło poprowadziła nas znakomicie. Udało się nam odbudować państwo i zmienić obraz instytucjonalny i społeczny kraju. Potrzebne jest teraz nowe otwarcie - podkreślił Sasin. - Potrzebne jest postawienie na gospodarkę, przyspieszony rozwój i innowacje. To droga, by podnosić poziom życia Polaków - konkludował stwierdzając, że tym wyzwaniom ma odpowiedzieć właśnie Mateusz Morawiecki na fotelu premiera.

Długa rozmowa w PiS o zmianie

Jak przekonuje cytowany polityk, ale i inni członkowie formacji rządzącej, nad rekonstrukcją debatowano "wiele tygodni" a konkluzje jakie postulowały różne środowiska w partii były od siebie odmienne. Ale decyzja zapadła w czwartek i nic jej nie zmieni.

Okoliczności wymiany premiera tłumaczył także w piątek Ryszard Czarnecki (PiS).

Czytaj też: Zagranica patrzy na Warszawę

- Na pewno niespodzianką dla wielu osób jest to, że premierem nie będzie Jarosław Kaczyński, który ma największe i jednogłośne poparcie w zapleczu politycznym rządu - stwierdził polityk w Polskim Radiu 24. Po czym zwierzył się, że to nie kto inny jak lider partii postawił na Mateusza Morawickiego. - Prezes Kaczyński był politycznym ojcem już kilku premierów - sześciu w ciągu ostatnich 28 lat i trzech prezydentów - przypominał opinii publicznej europoseł. - Teraz wskazał Mateusza Morawieckiego, ale nadal pozostaje głównym rozgrywającym, szefem zaplecza politycznego rządu. Jego głos jest decydujący - stwierdził oczywisty dla wielu fakt cytowany.

Opozycja ocenia. Kaczyński ma problem

Zmiana na fotelu szefa Rady Ministrów w ocenie Grzegorza Schetyny nie jest ani łatwa, ani przyjemna dla PiS, w szczególności dla Jarosława Kaczyńskiego. - Będzie bardzo duży opór, taki oddolny przeciwko rezygnacji premier Beaty Szydło - stwierdził w piątek Schetyna, który był w TOK FM gościem rozmowy politycznej. - Ona ma wsparcie tego "ludu PiS-owskiego" - skonkludował opozycyjny polityk.

Co dalej?

Scenariusz, jaki rysuje się po decyzji prezesa Kaczyńskiego i komitetu politycznego PiS wygląda następująco. Jeszcze w piątek Mateusz Morawiecki pojawi się w Pałacu Prezydenckim, by z rąk Andrzeja Dudy odebrać nominację na premiera. We wtorek (12 grudnia) na następnym posiedzeniu Sejmu, posłowie poddadzą pod głosowanie jego nominację.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu. W przypadku następnego gabinetu jest najbardziej prawdopodobne, że ministrowie pozostaną na swoich stanowiskach do stycznia. Ocenia się, że po nowym roku dopiero nastąpią zmiany personalne na stanowiskach w resortach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • mzakrzewski 2017-12-08 16:04:38
  Ta władza coraz bardziej przypomina Wysokiej Klasy Dom dla Obłąkanych. Świetna wg. PiS premier traci stołek. To jest wbrew logice, albo ta świetność jest propagandą sukcesu. Wygląda na to, że w kraju brakuje kasy na finansowanie rozdętego socjalu. Dziura budżetowa o nieznanej skali, była za rządów PO/PSL. Teraz wygląda na dramat. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn /brak wkładu własnego/ bardzo niewielkiego /10 proc wypłacono/ , realnego wykorzystania funduszy UE. W kraju pieniędzy brak, ministesrstwo od rodziny obcięło 1 mln zł na trakcie konkursu na wsparcie wykluczonych z 4300 tyś. To niedawno były kwoty nieodczuwalne acz społecznie potrzebne, teraz są cięcia. Morawiecki będzie musiał wdzięczyć się do światowego biznesu, bo na horyzoncie pusty fundusz emerytalny braki w finansowaniu innych zobowiązań socjalnych. Opowieści o miliardowych wzrostach wpływów do budżetu są bajką w którą niewielu obywateli wierzy. Jedno jest pewne: idą ciężkie bardzo biedne dla większości Polaków, czasy!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA