REKLAMA

Relacje Polska - USA. Bielan prosi, by nie oceniać ich w perspektywie pięciu tygodni

  • Autor: GP
  • 09 marca 2018 09:19
Relacje Polska - USA. Bielan prosi, by nie oceniać ich w perspektywie pięciu tygodni USA są sojusznikiem Polski praktycznie od przełomu 1989 r., choć genezy współpracy doszukuje się nawet w XIX w., gdy o wolność za oceanem walczył m.in. Tadeusz Kościuszko. (fot. pixabay.com)

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan przypomina, że o relacjach z USA świadczy współpraca wojskowa, obecność sił amerykańskich w Polsce i wydatki na zbrojenia administracji Trumpa, które wspomagają nasz region Europy.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (klub PiS) poprosił opinię publiczną o więcej dystansu w ocenach relacji Warszawa - Waszyngton. Wypowiedź polityka była podyktowana niedawnymi informacjami o możliwych ograniczeniach w relacjach dyplomatycznych miedzy wysokimi urzędnikami administracji USA a polskimi politykami. Tę sensację podał portal Onet.

Bielan w piątek (9 marca) komentował tę sytuację w rozmowie radia Zet:

- Nie chcę oceniać relacji strategicznych z USA. Relacji strategicznych między tak ważnymi sojusznikami nie można oceniać z perspektywy pięciu tygodni - podkreślał polityk. - Omawiając to, co łączy nasze kraje skupiałbym się na najważniejszych parametrach relacji z USA - zaznaczał senator. Po czym przypomniał, że liczy się tu zwłaszcza współpraca wojskowa, a ta układa się dobrze. - Nigdy wcześniej wojska amerykańskie w takiej liczbie nie stacjonowały na naszym terytorium - przypominał decyzje NATO sprzed kilku lat o wsparciu tzw. flanki wschodniej sojuszu.

Co więcej Bielan w kontekście armii zaakcentował, że administracja prezydenta Trumpa z roku na rok zwiększa wydatki obronne USA, w tym te odpowiedzialne za siły amerykańskie w Europie i w Polsce.

Czytaj też: "Stosunki polsko-amerykańskie bardzo dobre, ale pojawiła się rysa"

W oparciu o taką analizę Bielan mówił w piątek:

- Uważam, że relacje z USA są najlepsze w historii, co nie oznacza, że nie pojawiają się na tych relacjach pewne rysy i nie dochodzi do pewnych sporów. - Takim niezrozumieniem miała być właśnie rozmowa o ustawie o IPN, która zapoczątkowała pewna wymianę zdań między stolicami.

O tym, że intensyfikuje się dyplomatyczne zabiegi na kierunku atlantyckim może świadczyć obecność w Stanach Zjednoczonych Krzysztofa Szczerskiego. Polityk z otoczenia Andrzeja Dudy był w Waszyngtonie w pierwszej połowie marca.

Szczerski spotkał się w stolicy Stanów Zjednoczonych m.in. z asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.

Po tym spotkaniu polski dyplomata akcentował, że rozmawiał ponad godzinę z Mitchellem na tematy z zakresu bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, współpracy energetycznej, współpracy ekonomicznej.

Szczerski jet przekonany, że niebawem dojdzie do kolejnych spotkań, które zanegują spekulacje o słabnącej relacji i współpracy Polski z USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA