REKLAMA

Religia na maturze? Minister edukacji nie wyklucza

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 04 lutego 2016 14:14
Religia na maturze? Minister edukacji nie wyklucza Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że jej resort szuka pieniędzy wszędzie, gdzie się da (fot. men.gov.pl)

Powstanie w MEN departamentu do spraw podręczników i podstaw programowych, szukanie oszczędności, dofinansowanie samorządów i możliwość zdawania religii na maturze – takie plany zapowiada minister edukacji Anna Zalewska.

Na pytanie, czy samorządy mogą liczyć na zwiększenie nakładów na oświatę, minister Anna Zalewska powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że na razie musi policzyć, ile pieniędzy ma w systemie.

- Na razie musimy policzyć, ile pieniędzy faktycznie jest w systemie. Mamy miejsca, gdzie środki są marnowane. Przykładem są szkoły dla dorosłych, które dostają takie same pieniądze jak szkoły publiczne, a zamiast 30 mają w klasie trzy osoby. Zmian wymaga także finansowanie nauczania domowego – mówiła.

Zalewska zapowiedziała ponadto utworzenie w MEN departamentu do spraw podręczników i podstaw programowych. Będzie analizował to, w jaki sposób funkcjonują podręczniki.

Mówiła także o  zmianach w strukturze ministerstwa, które mają nastąpić pod koniec lutego. Ich głównym celem są oszczędności. - Dla instytucji podległych resortowi, np. na potrzeby Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, wynajmujemy osobne pomieszczenia. Tymczasem zatrudnione tam osoby mogłyby zmieścić się w naszym gmachu. Przeprowadzenie tych urzędników to około 600 tys. zł oszczędności – wyjaśniała.

Pieniędzy, jak mówiła Zalewska, szuka wszędzie. Duże oszczędności przyniosła likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty. Dzięki temu minister chce sfinansować prace zespołu, który zajmie się odwołaniami od wyników matur.

Minister Anna Zalewska była także pytana o to, czy w przyszłości będzie można zdawać maturę z religii.  - Od tego roku na pewno nie, ale spotykamy się z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i będziemy w tej sprawie rozmawiać. Jestem za sprawiedliwością. Jeśli mamy taki przedmiot jak religia i mamy studentów teologii, studentów w seminarium, to dlaczego nie? – mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • czy inna? 2016-02-08 11:42:23
  Jestem zdecydowanie za wprowadzeniem do szkół przedmiotu religioznawstwo zamiast religii czyli katechezy. Wiedza naszego społeczeństwa na temat religii i wyznań świata jest żenująca. Powoduje też szereg niepotrzebnych fobii związanych z wyznawcami innych religii. Żeby kogoś i coś oceniać trzeba mieć wiedzę na ten temat. A wiedzę na temat religii świata powinno zdobywać się w szkole. A obecny "przedmiot"religia? W kościołach i punktach katechetycznych. I żeby nie być posądzonym o stronniczość - jestem osobą wychowaną w wierze i praktykach katolickich.
 • katolstwo doskwiera! 2016-02-05 16:16:08
  Matura z religii? Absurd nad absurdy! Z teologii itp. nie powinno być też żadnych magisterek (tym bardziej doktoratów itd.), bo to antynauka, a nie nauka!
 • anioł 2016-02-05 12:10:52
  Idiotyzm, czy z każdej religii i czy z tej, której KK nie uznaje (każda jest zła) wyznawców świadków jehowy, bo dlaczego nie. Maturzysta wystarczy, że umie przykazania kościelne, liczyć do 100, rozróżniać pieniądze, które ofiaruje na tacę, zna litery i umie się podpisać, wie że na świecie jest przepotężna Ameryka i tyran ludu - Rosja. Zna drogę do Częstochowy, Lichenia i do imperium ojca Rydzyka. Wiedza na temat tych ostatnich to już prawie magisterium.
 • tjaaa 2016-02-05 11:00:53
  równać w dół: matura z małego katechizmu, matematyka z liczenia na palcachREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA