REKLAMA

Relokacji uchodźców: Polska zapłaci karę za nieprzyjęcie uchodźców?

 • Autor: PAP/AT
 • 19 maja 2017 10:32
Relokacji uchodźców: Polska zapłaci karę za nieprzyjęcie uchodźców? Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców (Zdzisław Krasnodębski, fot.facebook.com/Krasnodebski

Przyjęta wczoraj rezolucja PE dot. relokacji uchodźców oznacza, że perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna – ocenił europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

• Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców.

• Perspektywa kar finansowych na nas jest dosyć realna – ocenił europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski w "Sygnałach Dnia".

• Nie wiemy na razie, czy i jak konkretnie będzie ukarana Polska.

Parlament Europejski przyjął w czwartek (18 maja) rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Za jej przyjęciem głosowało w Strasburgu 398 europosłów; 134 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.

Ponadto Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca.

O tym, czy oznacza to polsko-unijną wojnę o relokację uchodźców, mówił na antenie Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. "Jest wyraźne napięcie, dlatego że odpowiedzialny komisarz za tę sprawę w PE zapowiadał, że kraje, które dotychczas nie realizują zobowiązań przyjętych w ramach tymczasowego mechanizmu relokacji (obok Polski, również Węgry i Austria), być może zostaną poddane dyscyplinującej procedurze" - poinformował europoseł PiS w "Sygnałach Dnia".

Czytaj też: Rząd nie zmieni zdania ws. uchodźców. Nikt Polski nie pytał o zdanie

Zdaniem Krasnodębskiego przyjęta w czwartek rezolucja PE oznacza, że "perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna", choć nie wiemy na razie, czy i jak konkretnie będzie ukarana Polska.

"Jeszcze toczy się sprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ponieważ dwa kraje (Węgry i Słowacja) zaskarżyły tę decyzję" - przypominał.

Dodał, że sama decyzja - "niezgodna zresztą z prawem europejskim, mianowicie z konwencją dublińską" - o utworzeniu takiego mechanizmu, została podjęta na radzie ds. wewnętrznych. "Zadecydowali o niej w zasadzie ministrowie spraw wewnętrznych, natomiast to nie jest decyzja RE, czyli szefów rządów, bo tam obowiązywała jednomyślność" - wykazywał.

Europoseł PiS przypomniał, że na czerwcowym szczycie zapadnie decyzja o tym, żeby mechanizm tymczasowy dot. relokacji, przekształcić w stały - wtedy w chwili odmowy przyjęcia relokowanego uchodźcy kraj będzie płacił karę 250 tys. euro za jednego nieprzyjętego uchodźcę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Mona 2017-06-14 08:09:06
  Uważam że tu nie chodzi o rzsizm tylko o to co się dzieje w europie te zamachy.To ludzi przeraża boją się o swoje dzieci.Tylko głupcy wpuszczają do swojego kraju "konia trojańskiego". Efekty widać we Francji i innych krajach
 • krupczyk 2017-05-19 12:36:01
  Strachy to na lachy. Musi, to na Rusi a w Polsce, jak kto chce. W kontrakcie unijnym, nie ma żadnej prawnej klauzuli o tym o "relokacji" uchodźców. Niemcy i Francuzi, niech zobaczą jak te sprawy rozwiązuje Australia i wezmą się do roboty a Polaków niech zostawią w spokoju, bo zachowują się jak Turcy, którzy od przynajmniej średniowiecza podglądali wokół sąsiednie kraje np.Bułgarię i kiedy tylko ciężką pracą coś zbudowali lub wyprodukowali cennego, to Turcy natychmiast napadali i rabowali wszystko a szczególnie rzeczy drogocenne jak złoto itp. W ten sposób teraz próbuje działać Unia Europejska. Rabunek, to ich metoda przyswojona od Turków, których jest u Nich, co niemiara.
 • Temida 2017-05-19 11:19:11
  Podatnicy zapłacą, ludzie pracujący.
 • zawistny pisowiec 2017-05-19 11:04:33
  Polacy rasisci kazdy to powie i nikt tu nie lubic czrny czlowiek .. makuba makubaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA