REKLAMA

Reporterzy bez granic o "czarnych chwilach" katalońskich mediów

  • Autor: PAP/rs
  • 01 lutego 2018 18:34
Reporterzy bez granic o "czarnych chwilach" katalońskich mediów Katalońskie dziennikarstwo coraz drożej płaciło za konflikt narastający między katalońskimi siłami proniepodległościowymi, a rządem centralnym. Fot. Shutterstock.com

Organizacja Reporterzy bez Granic napisała w ogłoszonym w czwartek dorocznym raporcie, że trudności, jakie napotykały w ub. r. katalońskie media, sprawiły, iż były to dla pracujących w nich dziennikarzy "najczarniejsze karty w historii katalońskiej demokracji".

W ostatnich miesiącach roku narastał konflikt między zwolennikami nieodległości Katalonii a centralnymi władzami Hiszpanii. W szczytowym momencie, po jednostronnym ogłoszeniu w dniu 27 października niepodległości regionu i zawieszeniu przez władze centralne rządu autonomicznego oraz zwołaniu wyborów regionalnych, sytuacja doprowadziła do skrajnej polaryzacji politycznej w Katalonii.

- Katalońskie dziennikarstwo coraz drożej płaciło za konflikt narastający między katalońskimi siłami proniepodległościowymi a rządem centralnym. Ostatnie miesiące 2017 roku, to najczarniejsze momenty, jeśli chodzi o wolność prasy w Katalonii - podkreśla raport Reporterów bez granic.

- Mnożyły się przypadki wzajemnych obelg i napaści na dziennikarzy mediów hiszpańskich i katalońskich, tych, którzy reprezentowali (katalońską) linię niepodległościową, i linię obrony hiszpańskiej konstytucji, wskutek czego powstała niezwykle gęsta atmosfera niesprzyjającą wolności prasy w Katalonii - napisano w raporcie.

Presję, jaką z obu stron wywierano w sprawie Katalonii na lokalne media i media zagraniczne, autorzy raportu porównują do "tych, jakie zaobserwowano podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • józkabrat 2018-02-04 19:14:21
    Panie Tusk ! A gdzie art.7 w tej sprawie p-ko Hiszpanii ??? Weź się pan wreszcie do roboty i kapuj teraz na Hiszpanię leniwcze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA