REKLAMA

Reprywatyzacja: Działania CBA w Warszawie nie są motywowane politycznie

  • Autor: GP
  • 22 sierpnia 2016 12:58
Reprywatyzacja: Działania CBA w Warszawie nie są motywowane politycznie Wąsik: CBA ściga korupcję i szuka nieprawidłowości. Nie zajmuje się w żaden sposób personalnie żadną opcją polityczną. (fot.:cba.gov.pl)

• Koordynator służb specjalnych Maciej Wąsik określił, z czym mieli problemy agenci CBA we współpracy z warszawskim ratuszem.
• Biuro do spraw korupcji analizuje kwestie reprywatyzacyjne w stolicy. Urzędnicy ratusza mieli odmówić dostępu do części dokumentów agentom.
• Wąsik zaprzecza jakoby fakt, że Warszawą rządzi Platforma, miał wpływ na działania CBA.

Koordynator ds. służb specjalnych Maciej Wąsik w poniedziałek (22 sierpnia) odpowiadał na pytania w internetowym programie redakcji "Rzeczpospolitej". W rozmowie zaakcentował sytuację wokół warszawskiego ratusza.

Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w kontaktach ze stołecznym ratuszem miały być utrudnione, bo urzędnicy zasłaniali się obowiązującą tajemnicą i nie chcieli udostępnić dokumentów związanych z reprywatyzacją w Warszawie.

Czytaj informacje o Hannie Gronkiewicz-Waltz

- Trwa kilka kontroli - mówił Wąsik. - Będą badały szerszy czas i zakres przedmiotowy działań władz w tym temacie. Będą badane m.in. orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego, które są bardzo istotne z punktu widzenia procesu reprywatyzacyjnego.

Zapytany o możliwe podejrzenia w kwestii reprywatyzacji kierowane pod adresem obecnych władz Warszawy (Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej otoczenia, które składa się działaczy PO) odpowiadał:

- CBA ściga korupcję i szuka nieprawidłowości. Nie zajmuje się w żaden sposób personalnie żadną opcją polityczną. W ten sam sposób podchodzi do wszystkich polityków, którzy pełnią bądź pełnili władzę. Nie ma świętych krów i CBA po prostu zajmuje się sprawami, którymi wcześniej zajmować się nie mogło.

Czytaj: Nowoczesna chce wyjaśnień od ratusza Warszawy

Wąsik zaznaczył, że niedługo opinia publiczna powinna poznać szczegółowe ustalenia ze śledztw ws. reprywatyzacji.

Temat reprywatyzacji gruntów i nieruchomości Warszawy jest powracającą sprawą od wielu lat. Ostatnio było o nim głośno w związku z odsunięciem od prowadzenia całej tematyki przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Tę decyzję w lipcu podjęła właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

O temacie donosił portal PropertyNews.pl.

- Oficjalnie jest to wynik przeniesienia procesów do biura prawnego, gdyż obecnie kwestia reprywatyzacji ma się bowiem wiązać bardziej z kwestiami prawnymi, a nie związanymi z zarządzaniem nieruchomościami. Sprawa reprywatyzacji w stolicy budzi ogromne kontrowersje. W związku z tym ratusz zdecydował się opublikować na swojej stronie internetowej Białą Księgę reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. W liczącym ponad 400 stron dokumencie znalazły się – jak informuje urząd miasta Warszawy -  kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe. Jest tam też opis działań podejmowanych przez władze Warszawy na rzecz lokatorów zwracanych budynków i proponowanych zmian w przepisach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA