REKLAMA

Reprywatyzacja. Kukiz przypomina, że to nie tylko Warszawa

  • Autor: GP/PAP
  • 09 lutego 2017 10:53
Reprywatyzacja. Kukiz przypomina, że to nie tylko Warszawa Paweł Kukiz jest posłem po raz pierwszy. Muzyk skonstruował poparcie na hasłach jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). (fot. facebook.com/KlubPoselskiKukiz15)

• Paweł Kukiz chce badać reprywatyzację komisją śledczą. Przypominał, że to nie tylko problem Warszawy.
• W środę (8 lutego) posłowie skierowali propozycję Patryka Jakiego (Ministerstwo Sprawiedliwości) do prac w komisji - to projekt tzw. komisji weryfikacyjnej.
• Opozycja oceniała, że to nie jest dobry projekt i wnosiła o jego odrzucenie.

Po kolejnych zatrzymaniach CBA, które dotyczą osób powiązanych z tematem reprywatyzacji w Warszawie, do tematu wrócili główni politycy kraju. Paweł Kukiz wypowiadał się o temacie w kontekście pracy w Sejmie. Postulat klubu Kukiz'15 nie zmienił się - formacja chce komisji śledczej badającej temat.

- To nie jest tylko kwestia Warszawy - mówił o tym, jak bardzo słowo reprywatyzacja przylgnęło do stolicy Paweł Kukiz. Wypowiedź padła w rozgłośni "RMF FM", w czwartek (9 lutego). - To jest kwestia, która dotyczy całego państwa - Krakowa, Poznania, wszystkich większych miast. Zwłaszcza w kontekście, że samorządy tych miast chcą być niedługo metropoliami. My od dawna optujemy za powołaniem specjalnej sejmowej komisji śledczej w tym zakresie - ponowił postulat Kukiz'15 lider formacji.

Kukiz ocenił reprywatyzację jako problem, który stał się krzywdą obywateli.

Sejm skierował projekt komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji do dalszych prac

Tematem reprywatyzacji zajmował się w środę (8 lutego) Sejm. Do parlamentu trafiła specjalna ustawa, która ma powołać komisję weryfikacyjną w Ministerstwie Sprawiedliwości. To ciało to inicjatywa Patryka Jakiego, wiceministra i posła.

Poseł Jarosław Krajewski (PiS) mówił w sejmowej debacie, że afera reprywatyzacyjna w Warszawie to największa afera dotycząca samorządów w ostatnich 10 latach, symbol działania PO w stolicy oraz "dramat wielu warszawskich rodzin".

- Władze Warszawy na czele z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie potrafią lub nie chcą wyjaśnić tej afery - powiedział. Dodał, że ostatnie działania CBA i prokuratury potwierdzają, iż jest wola wyjaśnienia tej afery. - Prokuratura za rządów PO-PSL nie zajmowała się tym należycie - ocenił.

- Warszawa ma się stać stolicą uczciwości - dodał, po czym złożył 9 poprawek do projektu.

Opozycja broni Hanny Gronkiewicz-Waltz

Z kolei Robert Kropiwnicki (PO) ocenił, że intencje, jakimi kierowali się autorzy projektu, były może i dobre, ale wykonanie jest "masakrycznie złe". Poseł Platformy opowiedział się za odrzuceniem projektu. "

- Chcecie coś naprawić, dać odszkodowania ludziom i to jest słuszne. Tylko sposób, w jaki to chcecie zrobić, kompletnie nie przystaje do rzeczywistości prawnej, w jakiej żyjemy - powiedział.

Kropiwnicki zarzucił projektowi w obecnej formie, że spowoduje, iż komisja będzie wkraczała decyzją administracyjną w kompetencje władzy sądowniczej.

- Wolałbym, żebyście sprawy, o których mówicie, kierowali do prokuratury, do sądu, żeby sądy się w tej sprawie wypowiadały, a nie organ administracji publicznej (...), bo proszę zauważyć, że większość tych decyzji wyląduje w sądach administracyjnych i nie wiadomo, czy się uchowają - mówił.

Zdaniem Bartosza Joźwiaka (Kukiz'15) projekt powołania komisji weryfikacyjnej budzi wątpliwości konstytucyjne. Jak sądzi, całym procesem reprywatyzacji powinna zająć się sejmowa komisja śledcza.

- Mamy także istotne wątpliwości co do tego, czy skutki prawne będące następstwem działalności kreowanej w projekcie komisji nie będą mogły później podlegać rewizji, bo być może sądy nie będą ich uznawały - powiedział. Według Kukiz'15, komisja weryfikacyjna stałaby się quasi-sądem i miałaby bardzo duże kompetencje, lecz "brakuje jej niezawisłości".

 - Zamiast komisji weryfikacyjnej, należy powołać komisję śledczą - powiedział Paweł Pudłowski (Nowoczesna), który wniósł o odrzucenie projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wydymali "Was" 2017-02-09 16:41:08
    Kto tego artystę słucha, podobnie jak PSL.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA