REKLAMA

Resort cyfryzacji: To prawo, a nie technologie ograniczają nasz rozwój

  • Autor: GP
  • 26 października 2016 07:44
Resort cyfryzacji: To prawo, a nie technologie ograniczają nasz rozwój - Od dłuższego czasu (cyfryzacja ochrony zdrowia - przyp. red.) się nie udaje. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• Wiceminister w resorcie cyfryzacji Karol Okoński ocenił, że to prawo, a nie technologie ograniczają informatyzację naszego kraju.
• Urzędnik zrelacjonował obywatelom w wywiadzie radiowym, jak rząd pracuje obecnie nad elektronizacją obsługi Polaków. Przypomniał, że Rada Ministrów pracuje nad Programem Zintegrowanej Informatyzacji i Upowszechnieniem Profilu Zaufanego.
• Przyznał, że sferą najbardziej wymagającą pracy w ramach cyfryzacji jest ochrona zdrowia. W tym temacie też trwają prace.

Karol Okoński, wiceminister w resorcie cyfryzacji przypominał w rozmowie z Polskim Radiem, że nadrzędnym celem resortu Anny Streżyńskiej jest zbudowanie w Polsce jednolitego systemu obsługi cyfrowej obywateli.

- Usługi w ramach e-PUAP nie są wszędzie dostępne - przypomniał wiceminister. -  To nie jest stan zadowalający - dodał.

Okoński podkreślał, że złożenie wniosku o dowód, czy zapłata za podatek gruntowy nie powinny być w różnych częściach kraju obsługiwane w różny sposób.

- To jest spowodowane powstawaniem usług administracyjnych w różnym czasie - uzasadniał. - Wielkim wyzwaniem jest więc dla nas to, że często usługi elektroniczne powielają usługi papierowe - podkreślił.

Za wzór do naśladowania polityk uznał Estonię, gdzie "99 proc. procedur" można wykonać on line.

Złożenie wniosku o dowód, czy zapłata za podatek gruntowy nie powinny być w różnych częściach kraju obsługiwane w różny sposób.(źródło: pixabay.com/domena publiczna)

- Nasze przeszkody są prawne, a nie technologiczne - stwierdził w końcu urzędnik Ministerstwa Cyfryzacji. Jest on zdania, że w Polsce nadal nie ma jednolitego ośrodka koordynującego cyfryzację i trzeba to zmienić. - Niedawno przyjęto Program Zintegrowanej Informatyzacji (PZI) państwa - przypomniał pierwsze działania pytany.

PZI doprowadzi do powstania Głównego Informatyka Kraju, który pozwoli skoordynować projekty informatyczne na różnym szczeblu administracji i ma na celu wyeliminowanie podwójnych projektów, które by się dublowały.

Zdrowie nadal niecyfrowe

Zapytany o dwie ważne w codziennym funkcjonowaniu sfery, jakimi są e-posterunku i e-recepty Okoński skupił się na tej drugiej. - Obszar zdrowia jest obarczony dużą luką w ramach cyfryzacji - zdiagnozował. - Od dłuższego czasu (cyfryzacja ochrony zdrowia - przyp. red.) się nie udaje.

Okoński przywołał w tym temacie projekt sytemu P1, który ma działać sprawnie w wyniku nowej współpracy Ministerstw Cyfryzacji i Zdrowia.

Profil zaufany powinien mieć każdy

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by docelowo (choć to odległa przyszłość) zaistniał jeden portal do obsługi obywateli.

- To wymaga fundamentów cyfryzacji - powiedział. Jego zdaniem identyfikacja elektroniczna zintegrowana dzisiaj z profilem zaufanym musi zyskać na powszechności. Obecnie profil zaufany ma w Polsce około pół miliona ludzi. Okoński wyraził nadzieję, że ta liczba zwiększy się dziesięciokrotnie.

Jednocześnie wie, że nie można nikogo do tego zmusić. - Chcąc wykorzystać profil zaufany musimy mieć pewność, że obywatel chce się w systemie elektronicznym znaleźć - podsumował Okoński.

Jednym z kluczowych projektów, nad którym pracuje resort cyfryzacji, jest e-dowód. Minister Anna Streżyńska zapowiadała we wrześniu, że za dwa lata powinno się udać go wprowadzić w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA