REKLAMA

Resort kultury chce przejąć pieczę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 25 marca 2016 09:39
Resort kultury chce przejąć pieczę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince Do współpracy przy zarządzaniu muzeum resort chce zaangażować Żydowski Instytut Historyczny (fot. treblinka-muzeum.eu)

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje przejęcie pełnej odpowiedzialności za opiekę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Resort chce mieć taką samą pieczę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince, jak ma to miejsce  w przypadku innych pomników zagłady (Oświęcim, Majdanek, Sztutowo, Sobibór, Bełżec). Chce stworzyć samodzielne państwowe muzeum, zarządzane przez dyrekcję mianowaną przez MKIDN.

Do współpracy przy zarządzaniu muzeum resort chce zaangażować Żydowski Instytut Historyczny.

- ŻIH, instytucja podległa MKiDN, sprawując opiekę nad Archiwum Emanuela Ringelbluma oraz zajmując się historią Getta Warszawskiego, wydaje się być podmiotem najbardziej predestynowanym do współpracy w zakresie opieki i upamiętnienia zwłaszcza Treblinki II - największego cmentarza obywateli polskich z czasów II wojny światowej, na terenie którego zgładzono ok. 800 tys. polskich Żydów, w tym ponad 400 tys. z warszawskiego getta. Dlatego też MKiDN planuje współpracę merytoryczną z ŻIH przy zarządzaniu muzeum w Treblince - informuje resort.

MKiDN wystosowało już prośbę do samorządu województwa mazowieckiego o przekazanie byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince pod swoją pieczę. Aktualnie oczekuje na odpowiedź marszałka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA