REKLAMA

Resort pracy przedstawił szczegóły programu „Rodzina 500 plus”

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 02 lutego 2016 12:01
Resort pracy przedstawił szczegóły programu „Rodzina 500 plus” Programem "Rodzina 500 plus" zajmie się na najbliższym posiedzeniu Sejm (fot. twitter/MRPiPS)

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu „Rodzina 500 plus”. Udział w niej wzięli, oprócz minister Elżbiety Rafalskiej, wiceministrowie Krzysztof Michałkiewicz i Bartosz Marczuk.

– To historyczny, przełomowy, ważny projekt. Projekt odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami, projekt demograficzny – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Wiele osób nie dowierzało, że uda się tak sprawnie przeprowadzić tę część związaną z uzgodnieniami międzyresortowymi i konsultacjami społecznymi, które trwały 30 dni – dodała. Jak powiedziała, program to inwestycja w polską rodzinę.

Samorządy ze wsparciem

Wiceminister Bartosz Marczuk uspokoił natomiast stronę samorządową.  – Samorządy są naszym partnerem. Chcemy ich traktować podmiotowo, bardzo poważnie. W ustawie jest zawarty przepis, że samorządy otrzymują pieniądze na obsługę tego zdania. W tym roku jest to 2 proc. od całego transferu, który wynosi 17 mld zł, czyli ponad 300 mln zł na obsługę tego zadania. Od daty publikacji ustawy już tydzień później pójdą pierwsze pieniądze do samorządów – mówił.

Informował, że samorządy zostaną przeszkolone do wykonywania tego zadania. – W samorządach będziemy prowadzić szkolenia, jak wprowadzać ustawę w życie. Będziemy od początku marca przeprowadzać konsultacje w każdym województwie. Oprócz tego jeszcze do końca lutego chcemy wysyłać do samorządów podręcznik, który będzie tłumaczył w bardzo prosty sposób, jak ten program wprowadzać w życie. Chcemy, by to był wspólny projekt i wspólny sukces – mówił Marczuk.

Krzysztof Michałkiewicz dodał, że program będzie monitorowany po jego wprowadzeniu. – Czy dobrze funkcjonuje, czy trzeba go poprawić, czy są problemy, które wymagają interwencji – mówił.

Jak podkreślono, Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu (10 lutego). Program będzie dotyczył 2 mln 700 rodzin.

Nie będzie górnej granicy dochodu

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że w projekcie nie będzie określonej górnej granicy dochodu, bo to nieopłacalne. – Robiliśmy w ministerstwie symulację. Jakie byłyby oszczędności, gdybyśmy wprowadzili górne kryterium dla osób w rodzinach, których dochód wynosi 5 tys. zł. Otóż, oszczędności z tego tytułu wyniosłyby 81 mln zł, natomiast wzrost kosztów obsługi wyniósłby 76 mln zł, czyli oszczędność wyniosłaby 5 mln zł – mówiła.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA