REKLAMA

Resort sprawiedliwości chce zaostrzenia wymagań wobec biegłych sądowych

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynek Zdrowia
  • 19 października 2016 07:01
Resort sprawiedliwości chce zaostrzenia wymagań wobec biegłych sądowych O wpis na listę biegłych, obejmującą zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje naukowe oraz specjalistyczne trzeba będzie ubiegać się co pięć lat (fot.pixabay)

• W resorcie sprawiedliwości powstaje projekt ustawy o biegłych sądowych, która ma wzmocnić nadzór nad ich pracą. Jak przyznają prokuratorzy, o znalezienie biegłych lekarzy nie jest łatwo.
• Praca nad nową ustawą jest ministerialną odpowiedzią na błędy jakie mieli popełniać biegli.
• Z kolei biegli lekarze twierdzą, że nowe obostrzenia nie są potrzebne.

Projekt ustawy o biegłych sądowych ma przewidywać, że wnioski o wpisanie na listę biegłych sądowych będzie opiniować powołana przy ministrze sprawiedliwości komisja kwalifikacyjna. Mają w niej uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin, reprezentujący instytuty badawcze i stowarzyszenia zawodowe.

O wpis na listę biegłych, obejmującą zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje naukowe oraz specjalistyczne trzeba będzie ubiegać się co pięć lat, udowadniając swoje kompetencje zawodowe.

Biegli mają być usuwani z listy albo pozbawiani wynagrodzenia, jeśli przedstawią sądowi fałszywą albo nierzetelną opinię. Mają jednocześnie spełniać najwyższe wymagania - posiadać gruntowną wiedzę w danej dziedzinie i na bieżąco podnosić i uzupełniać swoje kwalifikacje.

To biegli decydują o wyrokach

Praca nad nową ustawą jest ministerialną odpowiedzią na błędy jakie mieli popełniać biegli.

- Biegli odgrywają w procesach sądowych zbyt ważną rolę, by to zadanie powierzać osobom niekompetentnym czy wręcz hochsztaplerom. Można nawet powiedzieć, że w skomplikowanych sprawach, gdy konieczne są fachowe ekspertyzy, o wyrokach decydują właśnie biegli, a nie sędziowie - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

I dalej uzasadniał: - Jeśli wydadzą wadliwą opinię, zapada wadliwy i niesprawiedliwy wyrok. Prowadzący do ludzkiej krzywdy, ale i gigantycznych odszkodowań wypłacanych przez Skarb Państwa, gdy już wyjdą na jaw błędy biegłych.

Biegli twierdzą, że są dokładnie sprawdzani i nowe obostrzenia nie są potrzebne.

Więcej czytaj na Rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA