REKLAMA

Resort zdrowia ostrzega przed fałszywą stroną internetową

  • Autor: PAP/JS
  • 15 grudnia 2017 19:49
Resort zdrowia ostrzega przed fałszywą stroną internetową Poinformowano, że MZ "w najbliższym czasie" zgłosi do prokuratury fakt istnienia strony podszywającej się pod resor (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed stroną internetową podszywającą się pod witrynę resortu. Oferuje ona zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego. Resort zdrowia zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

W piątek (15 grudnia) na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat informujący o istnieniu fałszywej strony i ostrzegający pacjentów.

"Ostrzegamy, że w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa Zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów)" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono w nim, że Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi sprzedaży produktów leczniczych i nie realizuje podanego na stronie programu, a oferowany preparat nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

Zaznaczono, że na fikcyjnej stronie internetowej produkt reklamuje osoba podająca się za lekarza - w rzeczywistości nie figuruje ona w Centralnym Rejestrze Lekarzy.

Poinformowano, że MZ "w najbliższym czasie" zgłosi do prokuratury fakt istnienia strony podszywającej się pod resort, jako podejrzenie popełnienia przestępstwa internetowego (art. 286 i 287 kodeksu karnego). Grozi za to do 8 lat więzienia.

"Promowanie w mediach osób czy też tez o wątpliwej merytorycznej wiarygodności jest niezwykle groźne. Rozumiem potrzebę dyskusji i wolności wypowiedzi, ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach siła przekazu jest ogromna, nasze słowa, np. w sieci, pozostają już właściwie na zawsze, dlatego wszelkie wypowiedzi dotyczące zdrowia lub życia ludzi muszą być naprawdę wyjątkowo przemyślane i odpowiedzialne" - przypomina cytowany w komunikacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W komunikacie zwrócono także uwagę na to, co na fałszywej witrynie powinno wzbudzić niepokój pacjentów: 1. Sprzedaż produktów - żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów. 2. Brak "gov.pl" w adresie strony - każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie. 3. Błędne oznakowanie strony - strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki. 4. Niedziałające treści - zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść. 5. Brak danych kontaktowych - na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA