REKLAMA

Rezydentura do odpracowania w kraju? Minister zdrowia tego nie rozważa

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia/JS
  • 19 stycznia 2016 08:54
Rezydentura do odpracowania w kraju? Minister zdrowia tego nie rozważa (fot.fotolia)

Ministerstwo Zdrowia uspokaja lekarzy, że nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością pozostania w kraju dla odpracowania kosztów rezydentury po jej zakończeniu. Takiego rozwiązania domagał się od ministra Rzecznik Praw Pacjenta. Pomysłu nie podzielają sami lekarze, decydenci oraz przedstawiciele pracodawców.

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zwróciła uwagę ministrowi zdrowia na utrudniony dostęp pacjentów do lekarza. W jej ocenie rozwiązanie problemu niedoboru lekarzy wymaga stworzenia tej grupie zawodowej możliwości kształcenia, rozwoju zawodowego i pracy w zawodzie.

Ale obok tych sugestii RPP podsunął ministrowi jeszcze inną. Jednym ze sposobów na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce, zdaniem RPP, powinno też być zatrzymanie w kraju lekarzy po odbytej rezydenturze.

Jak przekonuje, ponieważ część wykwalifikowanej kadry medycznej zaraz po ukończeniu szkolenia emigruje do krajów gdzie zawód lekarza jest lepiej opłacany, powinno się uzależnić możliwość odbycia szkolenia w ramach rezydentury od obowiązkowej pracy po jej zakończeniu. W ten sposób młody specjalista byłby zobowiązany pozostawać przez kilka lat w polskich szpitalach, w systemie publicznych ubezpieczeń zdrowotnych.

Czytaj całość na: rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sonia1940 2016-01-19 09:42:40
    Tak powinno być, że lekarz wykształcony w Polsce, winien odpracować minimum 10 lat. Nie było by problemów z leczeniem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA