REKLAMA

Rodzice martwo urodzonych dzieci mogą nie dostać świadczeń. Alarm podnosi RPO

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 08:29
Rodzice martwo urodzonych dzieci mogą nie dostać świadczeń. Alarm podnosi RPO Rzecznik napisał, że nie dosyć, że nie otrzymują oni obecnie żadnych świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego, to jeszcze sami muszą ponosić koszty pochówku dziecka. (fot.: pixabay.com)

W razie urodzenia martwego dziecka, którego płci nie da się ustalić, rodzice mają problem z otrzymaniem zasiłku pogrzebowego i skorzystaniem ze skróconego okresu urlopu macierzyńskiego - wskazał RPO w liście do MRPiPS.

W piśmie skierowanym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar postuluje rozważnie zmiany prawa tak, aby możliwe było udzielenie rodzicom świadczeń na podstawie karty zgonu dziecka, w której nie jest wymagane oznaczenie jego płci.

Rzecznik stoi na stanowisku, że udzielenie właściwej pomocy i wsparcia rodzicom, którzy utracili dziecko, może nastąpić w drodze zmian w rozporządzeniach. RPO wskazał, że jego wystąpienia kierowane w tej sprawie w ubiegłym roku do MPiPS nie przyniosły dotychczas oczekiwanego rezultatu.

Przeczytaj: Dzietność społeczeństwa, a wysokość zarobków

Ze skarg wpływających do biura RPO, wynika że problemem jest konieczność przedstawiania przez rodziców odpisu aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, aby mogli oni otrzymać świadczenia z ubezpieczenia społecznego - zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński, skrócony urlop macierzyński.

Wymóg ten, jak podkreśla RPO, jest całkowicie niezrozumiały w sytuacji rodziców po stracie dziecka, którego płci nie da się ustalić.

Rzecznik podkreśla, że każdy rodzic powinien mieć zagwarantowane prawo do godnego pożegnania swojego dziecka, bez względu na wiek i kondycję fizyczną, w jakiej przyszło na świat.

RPO wskazał, że w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych o wprowadzono zmiany umożliwiające dokonanie pochówku rodzicom dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić. Dalsza pomoc tym rodzicom, jak zaznaczył, została wykluczona.

Przeczytaj: Andrzej Duda udaje się na Węgry

Rzecznik napisał, że nie dosyć, że nie otrzymują oni obecnie żadnych świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego, to jeszcze sami muszą ponosić koszty pochówku dziecka.

- Należy podkreślić, że bez względu na to, czy płeć dziecka martwo urodzonego da się ustalić czy nie, strata dziecka i jego pochówek jest przeżyciem traumatycznym i te właśnie zdarzenia powinny skłonić do udzielenia wsparcia rodzicom - podkreślił Bodnar.

MRPiPS ma 30 dni by odpowiedzieć RPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA