REKLAMA

Rok 1956 świadectwem smutnej, ale i pięknej polsko-węgierskiej przyjaźni

  • Autor: bad/PAP
  • 28 czerwca 2016 19:06
Rok 1956 świadectwem smutnej, ale i pięknej polsko-węgierskiej przyjaźni Prezydenci Polski i Węgier przybyli we wtorek do Poznania. Fot. twitter

Rok 1956 roku to smutne, ale jednocześnie piękne świadectwo polsko-węgierskiej przyjaźni - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Poznaniu po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Prezydenci Polski i Węgier przybyli we wtorek do Poznania, by wziąć udział w głównych uroczystościach z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56. Odbędą się one wieczorem przy Poznańskich Krzyżach, upamiętniających robotniczy zryw.

"Ten 1956 rok jest smutnym wprawdzie, ale z drugiej strony pięknym świadectwem polsko-węgierskiej przyjaźni, przyjaźni pomiędzy zwykłymi ludźmi" - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z węgierskim prezydentem.

Jak zaznaczył prezydent, po powstaniu poznańskim w czerwcu 1956 roku, "krwawo stłumionym przez władze komunistyczne", i później po przemianach w Polsce w październiku, Węgrzy - idąc za przykładem Polaków - także zażądali wolności i chcieli wydobyć się spod dominacji Związku Radzieckiego. "Zostali za to w brutalny sposób, krwawo przez Związek Radziecki ukarani" - dodał.

Prezydent Duda zaznaczył, że Węgrzy żądając w październiku 1956 roku wolności i demokracji, odwoływali się do przykładu Polaków i do przyjaźni polski-węgierskiej, a Polacy wiedząc, co się dzieje na Węgrzech - że ludzie są mordowani, że są dziesiątki tysięcy rannych, zbierali dla nich krew. Jak dodał, Polacy wysłali ponad 800 litrów krwi na Węgry i ponad 44 tony pomocy medycznej; "pomocy od zwykłych ludzi dla zwykłych ludzi" - mówił Duda.

28 czerwca 1956 roku poznańscy robotnicy podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, kilkaset osób zostało rannych. W stolicy Wielkopolski we wtorek odbywają obchody 60. rocznicy tych wydarzeń.

23 października 1956 roku na Węgrzech wybuchło powstanie przeciwko sowieckiej dominacji; trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA