REKLAMA

Rok rządu PiS. Sellin: Instytucje kultury na plusie, wypracowano 902 mln zł przychodu

  • Autor: GP
  • 16 listopada 2016 13:49
Rok rządu PiS. Sellin: Instytucje kultury na plusie, wypracowano 902 mln zł przychodu Sellin: W pierwszym półroczu 2016 roku w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego swoją działalność prowadziło 56 państwowych instytucji kultury. (fot.:youtube.com)

• Dobre informacje z resortu kultury przekazał posłom w Sejmie wiceminister kultury Jarosław Sellin.
• Polityk relacjonował finansowe wyniki instytucji kultury. Przychody omawianych instytucji wyniosły ponad 902 mln zł, a koszty ich utrzymania prawie 863,5 mln zł.
• Sellin wymienił też listę nowych podmiotów, które wesprze finansowo i organizacyjnie MKiDN.

Podsumowanie roku rządów PiS w kwestii kultury było dla wiceministra Jarosława Sellina okazją do przedstawienia optymistycznych statystyk finansowych.

- Sytuację finansową państwowych instytucji kultury oceniamy jako zadowalającą - podkreślił 15 listopada 2016 r. na sejmowej komisji kultury Sellin. Komisja obradowała w ramach XXX posiedzenia Sejmu. Polityk podał, że do czerwca br. przychody omawianych instytucji wyniosły ponad 902 mln zł, a koszty prawie 863,5 mln zł.

 To wynik, który zaskoczył część posłów na sali.

- W pierwszym półroczu 2016 roku w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego swoją działalność prowadziło 56 państwowych instytucji kultury, otrzymujących dotacje podmiotowe z budżetu - kontynuował relację z działania współpracujących z MKiDN instytucji Sellin. - To jest 21 muzeów, dwa ośrodki ochrony i dokumentacji zabytków, jedna galeria, siedem instytucji z kategorii, które nazywamy centra kultury i sztuki, jedna biblioteka, trzy teatry, jedna filharmonia, dwie orkiestry i dziewięć innych instytucji kultury oraz dziewięć instytucji kinematografii.

MKiDN współdziała z instytucjami, które wymieniał Sellin, we wszystkich województwach.

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Anna & Michal/flickr.com/CC BY 2.0

Sellin dodawał też, że instytucją, która osiągnęła największą sumę przychodów w pierwszym półroczu 2016 r. był Teatr Wielki - Opera Narodowa - to prawie 64 mln zł.

Sekretarz stanu wymienił również nowe instytucje kultury, które resort kultury będzie współprowadzić z samorządami. Są to: Warszawska Opera Kameralna, Teatr Lalek w Bielsku-Białej, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Polski w Warszawie, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie i Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" z Poznania, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, dwa Zespoły Pieśni i Tańca - "Śląsk" i "Mazowsze". Ponadto będzie to pięć muzeów: Muzeum Regionalne w Wiślicy, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, a także planowane Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie i Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

We wtorek (15 listopada) obszerne podsumowanie działania kultury w Polsce i roli w tej działalności MKiDN przedstawił szef tego resortu, wicepremier Piotr Gliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA