REKLAMA

Rok szkolny 2016/2017: znika egzamin szóstoklasisty, MEN szykuje większą reformę

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl
  • 01 września 2016 08:57
Rok szkolny 2016/2017: znika egzamin szóstoklasisty, MEN szykuje większą reformę W połowie września Anna Zalewska przedstawi pomysł PiS na polską szkołę. (fot.:Marcin Polak/flickr.com/CC BY 2.0)

• Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ma przedstawić założenia zmian w edukacji w połowie września. Choć pierwsze zmiany wprowadzone będą od tego roku szkolnego (2016/2017).
• Resort już wprowadził możliwość wglądu maturzystów do ich punktacji, zniósł też egzamin w klasie szóstej szkoły podstawowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) przygotowało założenia do reformy oświaty, którą ma przedstawić minister Anna Zalewska w połowie września. Teraz pomysły trafią do konsultacji społecznych, dowiedział się portal PortalSamorządowy.pl.

Jednak nim wejdą w życie bardziej zaawansowane pomysły MEN, już w tym roku szkolnym będą zmiany.

Czytaj: PSL chce poznać szczegóły rozwiązań edukacyjnych MEN

Szóstoklasiści nie będą już przystępować do ogólnopolskiego testu, który obowiązywał od 2002 r. Testu nie można było nie zdać, a jego wynik nie wpływał na wybór gimnazjum. Dodatkowo, zdaniem ekspertów narażał dzieci na niepotrzebny stres. Istotne są również kwestie finansowe. Według szacunków MEN egzamin kosztował budżet państwa około 10 mln zł rocznie.

Nowe prawa zyskają także maturzyści. Będą mieli możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Ponadto, będą mogli odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej, która sprawdzała ich prace.

Kolejne zmiany dosięgną też nauczycieli.

Więcej o zmianach w pracy edukatorów znajdziesz na portalu PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA