REKLAMA

Rola prezydenta w Polsce zostanie wzmocniona? Zdecydują obywatele

  • Autor: PAP/AT
  • 12 marca 2018 08:05
Rola prezydenta w Polsce zostanie wzmocniona? Zdecydują obywatele Andrzej Duda jest za wzmocnieniem roli prezydenta (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

W referendum zamierzam spytać o pozycję prezydenta, ona jest obecnie zbyt niejednoznaczna
- powiedział prezydent Andrzej Duda nt. planowanego na jesień referendum.

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezydent Andrzej Duda poruszył temat referendum konstytucyjnego. Pytany, czy przystąpi do niego z konkretną wizją ustrojową, prezydent odparł, że będzie miał "swoją agendę".

"Moje pytania będą pochodną debat konstytucyjnych, które organizujemy we wszystkich regionach kraju. Ale zamierzam spytać o pozycję prezydenta, ona jest obecnie zbyt niejednoznaczna" - czytamy w wywiadzie. "Prezydent jest niby częścią władzy wykonawczej, ale z większości instrumentów, poza tymi blokującymi, korzysta w sposób pośredni, w różnych formach porozumienia z rządem" - powiedział w wywiadzie Andrzej Duda. "Zamierzam spytać Polaków: albo prezydenta wzmacniamy, albo ograniczamy do roli ceremonialnej jak w Niemczech" - zapowiedział.

Czytaj też: Jakie pytania w referendum ws. konstytucji?

Dopytywany, czy jest za "wersją prezydencką", Andrzej Duda odparł, że jest za "wzmocnieniem prezydenta". "Niekoniecznie bardzo wielkim wzmocnieniem. Ale na przykład, jeśli głowa państwa ma mieć wpływ na politykę zagraniczną czy obronność, większość rządowa powinna z nim uzgadniać kandydatów na szefa MON i MSZ" - wyjaśnił.

Na uwagę dziennikarza, że ma wrażenie, iż Prawo i Sprawiedliwość nie chce takiej zmiany, prezydent odpowiedział: "Więc w tej sprawie ja mam swoje zdanie, PiS swoje". "Niech decydują obywatele" - podkreślił prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyklop28 2018-03-12 17:12:22
    Zanim uwaga, najpierw cytata: :"Rola prezydenta w Polsce zostanie wzmocniona? Zdecydują obywatele". Czy to marzenie o roli obywateli na pozycję prezydenta nie jest spóźnione? Wszak obywatele, decydując o poparciu wejścia III R P do UE, co oznaczało zgodę na przeniesienie polskiej suwerenności na rzecz tego tworu międzypaństwowego, jakim jest Unia, automatycznie aprobowali zmianę statusu państwa suwerennego na państwo podległe Unii, a wiec na podporządkowanie polskich władz prawu unijnemu. Jeśli teraz U E dojdzie do wniosku, że do wprowadzania w życie jej dyrektyw na terenie Polski starczy jej gubernator z grupą tłumaczy i realizujących jej wolę urzędników wykonawczych, to nie tylko Sejm i Senat, ale także rząd i prezydent nie będą potrzebni.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA