REKLAMA

Rosja: zarzuty ukrywania świadków katastrofy smoleńskiej są nieuzasadnione

 • Autor: PAP/JS
 • 21 grudnia 2017 17:03
Rosja: zarzuty ukrywania świadków katastrofy smoleńskiej są nieuzasadnione Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa powiedziała na cotygodniowym briefingu w MSZ, że w kwestii katastrofy "wszelkie możliwe informacje zostały przekazane stronie polskiej". (fot.wikipedia.org/ Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że zarzuty Polski, mówiące o ukrywaniu ważnych świadków katastrofy smoleńskiej, są "nieuzasadnione". Zapewniła też, że Rosja przekazała stronie polskiej wszelkie informacje.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa powiedziała na cotygodniowym briefingu w MSZ, że w kwestii katastrofy "wszelkie możliwe informacje zostały przekazane stronie polskiej". Oświadczyła także, że Moskwa "nie uważa za potrzebne" reagowania na - jak to ujęła - "spekulacje, jakoby Rosja ukrywała ważnych świadków, mogących rzucić światło na jakoby nieuwzględnione przyczyny katastrofy".

"Jest oczywiste, że zarzuty te są nieuzasadnione" - powiedziała Zacharowa.

"Z ubolewaniem stwierdzamy, że polska administracja stale dąży do narzucania najrozmaitszych spiskowych wersji katastrofy samolotu prezydenta 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji.

Dodała, że organy porządku publicznego w Rosji oraz w Polsce "kontynuują równoległe działania śledcze w trybie pomocy prawnej i wymieniają się informacjami mającymi związek ze sprawą".

14 grudnia wiceszef MSZ RP Bartosz Cichocki powiedział, że "działania strony rosyjskiej, polegające na braku reakcji na część wniosków o pomoc prawną, na ukrywaniu ważnych świadków, uczestników wydarzeń 10 kwietnia 2010 r. i przetrzymywaniu naszej własności - wraku Tu-154M - nie sprzyjają ujawnieniu pełnej prawdy". Wiceminister dodał, że te działania "zmuszają nas do zastanowienia się nad intencjami strony rosyjskiej w stosunku do nas, nad rolą rosyjskich uczestników ówczesnych wydarzeń".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • tabran 2017-12-22 18:56:53
  Do kukuruźnik: Po przeczytaniu twojego tekstu, porównanie cię do członka męskiego (i to co najmniej po trzykroć) byłoby zbyt łagodne, jako ocena twojej postaci.
 • Jorg 2017-12-22 10:45:14
  Do kukurużnika -Jeżeli ktoś jest durniem i baranem to chyba Ty,dlatego,że nie potrafisz logicznie myśleć i samodzielnie. Po pierwsze wszystkie przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione na podstawie czarnych skrzynkach i na badaniach wraku na miejscu. Po drugie nikt nie czapkował sowietom jak Ty to napisałeś, trochę rusz mózgownicą a nie słuchasz psychopatów Macierewicza i Kaczyńskiego.
 • kukuruźnik 2017-12-22 03:10:56
  Do wdzivny: Jesteś krótkowzrocznie durny. Co ma piernik do wiatraka. A z jakiej racji mamy czapkować sovietom ? Gdyby nie mieli nic do ukrycia, to już dawno oddali by wrak tupolewa. Jedź do Moskwy. Może tobie oddadzą jak ich na kolanach poprosisz baranie.
 • wdzivny 2017-12-21 19:21:26
  Zadziwiające z jakim uporem nasza strona stara się pogarszać i tak mizerne stosunki z Rosją, a przecież niema żadnych podstaw by o co kolwiek stronę rosyjską oskarżać, wszak cała tajemnica przyczyny katastrofy pozostała w rozbitym samolocie, ewentualnie w owych skrzynkach. Cierpi na tym przedewszystkim nasz eksport, a poza Polską nikt nie zamierza jątrzyć RosjęREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA