REKLAMA

Rosną ceny OC. Posłowie PO chcą kontroli UOKiK

  • Autor: GP
  • 22 listopada 2016 12:43
Rosną ceny OC. Posłowie PO chcą kontroli UOKiK W Polsce zarejestrowanych jest 31 milionów samochodów. Problem wysokiego OC dotyczy 20 milionów osób w Polsce (fot.pixabay)

• Agnieszka Pomaska i Sławomir Nitras (PO) wystosowali apel do rządu i premier o zainteresowanie rosnącymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi OC.
• Polityków opozycji irytuje fakt bagatelizowania blisko 40 proc. podwyżek w 2016 roku.
• - Słyszymy ze strony urzędników premier Szydło, że skala podwyżek jest przyjmowana z akceptacją - mówił Nitras w Sejmie we wtorek (22 listopada).

W Sejmie, we wtorek (22 listopada) posłowie PO atakowali rząd za podatki, które ich zdaniem są powodem rosnących cen ubezpieczenia OC. Poseł Agnieszka Pomaska wyliczała: -  W tym roku (2016) i w przyszłym mamy do czynienia z drastycznymi podwyżkami ubezpieczenia OC - to obowiązkowa usługa w Polsce. W Polsce zarejestrowanych jest 31 milionów samochodów. Problem dotyczy 20 milionów osób w Polsce.

W relacji poseł PO, podwyżki jakie dotykają właścicieli samochodów mogą sięgnąć około 36 proc. W skrajnych przypadkach właściciele czterech kółek będą musieli zapłacić 500 proc. więcej . - Ponieważ to obowiązkowe ubezpieczenie powinna się tym zainteresować pani premier - zwracała uwagę poseł Pomaska.

Posłowie PO chcą działania ze strony UOKiK, bo rosną ceny OC w kraju (fot.:facebook.com/apomaska)

Naruszono zbiorowe interesy Polaków?

Dla PO jednak rząd w tym temacie jest bierny. W ocenie PO także UOKiK bagatelizuje symptomy problemu. - Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że skala podwyżek, która przekroczyła 40 proc. w przyszłym roku sięgnie 100 proc. - wtórował koleżance politycznej Sławomir Nitras (PO). Poseł powoływał się na badania rynku w temacie ubezpieczeń OC.

Czytaj: PO wnosi do komisji etyki o ukaranie poseł PiS

Nitras uznał, że mogło dojść do działania na niekorzyść dużej grupy obywateli.

- Formuła w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów mówi o tym, że w takiej sytuacji UOKiK  (podległy rządowi) wszczyna postępowanie - mówił poseł i zaznaczał, że to obowiązek administracji rządowej.

Posłowie PO żądają "natychmiastowej" reakcji ze strony rządu.

- Słyszymy ze strony urzędników premier Szydło, że skala podwyżek jest przyjmowana z akceptacją - kończył Niitras. - Dziwi nas to.

Polska z niskimi OC na tle Europy

Ubezpieczenia OC są ustawowym obowiązkiem, który nakładają regulacje kodeksu drogowego. Każdy pojazd dopuszczony do ruchu po polskich drogach musi być objęty ubezpieczeniem, które pokrywa ewentualne szkody wyrządzone przez użytkownika.

Wedle informacji z początku tego roku Organizacji Insurance Europe dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych Polskie ceny ubezpieczeń OC są jednymi z najniższych na kontynencie.

Średnia ubezpieczenia w Polsce (106 Euro) plasowała nasz kraj w środku stawki krajów europejskich, którą otwierały Węgry (49 Euro) a zamykała droga Szwajcaria (510 Euro).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • novi 2016-11-22 19:56:04
    HiPOkryzja bez granic! To wybrany przez Tuska szef KNF dał zielone światło dla tak drastycznych podwyżek, a teraz posłowie PO wystosowali w tej sprawie apel.Bardzo logiczne.
  • Wiktor 2016-11-22 13:58:39
    PO-odpieprz się od rządu PIS-u. A swoją drogą to granda z opłatą za OC.Piszą i mówią wszędzie,że podrożało od 30 do 50% a ja zapłaciłem 180% więcej.MOGĘ UDOWODNIĆ.Ludzie,kierowcy róbcie coś!!! piszcie,krytykujcie,odzywajcie się...POMOCY!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA