REKLAMA

Rośnie liczba cudzoziemców z prawem pobytu w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 10 sierpnia 2016 13:23
Rośnie liczba cudzoziemców z prawem pobytu w Polsce Rośnie liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce; to głównie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały (fot. shutterstock)

• Rośnie liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce; to głównie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały.
• W 2013 r. było to ponad 146 tys. osób. W tym roku liczba ta przekroczyła 234 tys. - podał Urząd do Spraw Cudzoziemców.

- Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz - powiedział rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak.

Jak poinformował, lista najliczniejszych obywateli innych krajów, którzy posiadają ważne dokumenty pobytowe w Polsce, nie uległa zmianie w ciągu ostatnich trzech lat. Aktualnie najwięcej osób pochodzi z Ukrainy (84 tys.), Niemiec (23 tys.), Białorusi (11 tys.) orz Rosji (10 tys.). Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Wietnamu (9 tys.), Włoch (7 tys.), Chin (6 tys.), Francji 5,5 tys., Wielkiej Brytanii oraz Bułgarii - po 5 tys.

Największy wzrost dotyczy obywateli Ukrainy - o 55 tys. osób (z 28 tys. do prawie 84 tys.). Różnica wynika głównie z prawie pięciokrotnego wzrostu liczby zezwoleń na pobyt czasowy (z 12 tys. do ok. 58 tys.).

Czytaj też: Nowy program Nowoczesnej, Petru obiecuje: Nie zlikwidujemy 500 plus na dziecko

- W 2013 r. stanowili oni jedną piątą całej populacji cudzoziemców w Polsce, a obecnie jest to 36 proc. - powiedział Dudziak.

Jak podkreślił, w przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby cudzoziemców w Polsce. - Największy potencjał imigracyjny mają obywatele Ukrainy, którzy prawdopodobnie pod koniec 2016 r. będą posiadali ok. 100 tys. ważnych dokumentów pobytowych - powiedział rzecznik UdSC.

- Wzrost będzie dotyczył również innych grup narodowościowych i na przełomie 2016 oraz 2017 r. liczba cudzoziemców posiadających ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce osiągnie najprawdopodobniej ok. 250 tys. osób - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA