REKLAMA

Równy VAT na książki i e-booki?

  • Autor: GP
  • 04 października 2016 07:26
Równy VAT na książki i e-booki? Wiceminister kultury zapewnia, że elity polityczne są gotowe rozmawiać o sytuacji książki, rynku wydawniczego i spadającego czytelnictwa w Polsce i Europie. (fot.:sellin.pl)

• Jarosław Sellin (PiS), wiceminister w resorcie kultury zauważył, że Ministerstwo Kultury słucha głosów z rynku wydawniczego książek. Także apelu o zrównanie VAT na książki elektroniczne i papierowe.
• Tę propozycję, z całej Europy, miano już usłyszeć w Unii Europejskiej.
• Polityk w temacie kultury zauważył, że ministerstwo przygotowuje zachęty dla światowych filmowców. Te ułatwienia mają być przedmiotem rozmów z ministrem finansów.

Wiceminister kultury w MKiDN, Jarosław Sellin zaznaczył w wywiadzie radiowym, że na forum europejskim toczą się rozmowy o rynku książki. Spadające czytelnictwo w Polce, dotyka rynek wydawniczy i popycha wydawców do akcentowania ich potrzeb. Sellin tłumaczył, że MKiDN nie jest głuche na te głosy.

- Mamy wieloletni program "Rozwój Czytelnictwa" realizowany ze środków publicznych - mówił polityk. W ramach promowania czytelnictwa odbywają się akcje, pokroju Narodowego Czytania, ale funkcjonuje też wsparcie dla bibliotek etc. - Niestety to wszystko nie jest wystarczającym promowaniem czytelnictwa. Będzie spotkanie Grupy Wyszehradzkiej (V4) w tym temacie - zapowiedział wiceminister w Polskim Radiu we wtorek (4 października).

Jarosław Sellin powiedział też, jak niedawny apel wydawców książkowych odbija się w Europie.

Postuluje się zrównanie stawki VAT na książki i e-booki. Wiceminister jest świadom, że treść dostarczana w jednym i w drugim medium jest identyczna. - W Europie mówi się o traktowaniu e-booków jak papierowej książki - zrelacjonował polityk. Nie wykluczył, że UE ureguluje tę kwestię w dyrektywie. To popchnęłoby państwa członkowskie do wdrożenia takiej stawki podatku VAT w swoich systemach podatkowych.

Czytaj: Wzrost nakładów na kulturę? Gliński zapowiada fundusze

- Chociaż wolę szelest papieru - powiedział na koniec tego tematu Sellin.

Rynek wydawniczy walczy też o minimalną cenę książki. Wiceminister przypomniał, że o takie rozwiązanie wystąpiło PSL w ubiegłej kadencji. Jednak PO sprzeciwiło się propozycji koalicjanta.

- Propozycja PSL była wzorowana na ustawie francuskiej - mówił polityk PiS. Zaznaczył, że to rozwiązanie jest mu znane i słyszał o nim zarówno dobre, jak i złe opinie. Nie jest przekonany, czy ten temat będzie rozważany w Ministerstwie Kultury.

Zachęty dla produkcji filmowych

Kolejnym tematem na styku kultury i gospodarki, o który zapytano Sellina było wsparcie państwa dla produkcji filmowych.

- Będziemy z wicepremierem Morawieckim rozmawiać o zachętach do produkcji filmów - zapowiedział Sellin. - Chodzi o to by produkowano filmy w Polsce. Duże ekipy produkujące widowiska, filmy, seriale to inwestycja, to konkretne miejsca pracy.

Polityk przekonywał, że realizacja dużego przedsięwzięcia filmowego wymusza zaplecze dla takich realizacji. A nawet odbija się na, tak pozornie niezwiązanych z branżą rozrywkową, dziedzinach jak turystyka.- Branża turystyczna zapewnia zakwaterowanie ludzi pracujących przy takich przedsięwzięciach - mówił polityk.

MKiDN w lipcu ogłosiło konkurs, w ramach którego poszukiwane były pomysły na historyczne scenariusze filmowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA