REKLAMA

Rozłam w PO. Struktury na Dolnym Śląsku się dzielą

  • Autor: GP
  • 30 marca 2016 08:25
Rozłam w PO. Struktury na Dolnym Śląsku się dzielą Cezary Przybylski, polityk PO. (fot.:facebook.com)

• We wtorek (29 marca) Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i część radnych PO we władzach lokalnych opuściła partię.
• Krok podjęty przez polityków PO jest łączony z decyzją władz PO o rozwiązaniu struktur partii w tym regionie, która zapadła 22 marca.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i szereg radnych PO na Dolnym Śląsku zdecydowało się odejść z partii, a decyzję tę ogłosili we wtorek (29 marca). Ta sytuacja na pewno odbije się w koalicji rządzącej województwem. Co ważniejsze jest kolejnym przejawem kryzysu PO w następnym regionie w Polsce. W połowie marca zarząd krajowy PO rozwiązał struktury w lubuskim, a następnie powołał komisarza, który ma na celu przywrócić poprawne funkcjonowanie partii w tym regionie.

We Wrocławiu politycy, którzy zdecydowali się opuścić partię stworzą wspólny klub we władzach lokalnych z radnymi Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, który jest kojarzony z częścią ważnych działaczy PO w tym regionie Polski.

Komentatorzy łączą obecny rozłam z podjętą przez zarząd PO decyzją o rozwiązaniu struktur partii, która zapadła niecały tydzień temu. Jest ona postrzegana jako część wieloletniego konfliktu między Jackiem Protasiewiczem, a obecnym szefem PO, Grzegorzem Schetyną.

Jacek Protasiewicz uchodzi w Platformie za jednego z głównych przeciwników szefa ugrupowania. Trzy lata temu, startując z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska, na zjeździe dolnośląskiej Platformy w Karpaczu pokonał go w wyborach przewodniczącego regionu.

Pod koniec lutego Rada Krajowa PO usunęła z kolei z zarządu PO b. wiceprzewodniczącego ugrupowania, stronnika Kopacz i Tuska, Cezarego Grabarczyka. Schetyna proponował mu, by sam ustąpił z funkcji wiceszefa, by jego miejsce zajął Borys Budka. Grabarczyk odmówił, a większość Rady Krajowej poparła lidera swej partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA