REKLAMA

Rozłam w PO, uchwalenie budżetu. Czerwiński: "Nas łączy idea"

  • Autor: GP/PAP
  • 12 stycznia 2017 08:39
Rozłam w PO, uchwalenie budżetu. Czerwiński: "Nas łączy idea" Poseł Andrzej Czerwińśki reprezentuje Polaków z okręgu małopolskiego. (fot.:youtube.com)

• Platforma była świadoma, że 11 stycznia dojść musiało do konfrontacji politycznej w Sejmie.
• - Teraz musimy się zdecydować co dalej - podsumował poseł opozycji Andrzej Czerwiński.
• Polityk zaprzeczył, jakoby w PO miało dochodzić do szantażowania lidera przez innych polityków. Na czele frontu, który chciał sztywnego kursu wobec PiS, mają stać Agnieszka Pomaska i Sławomir Nitras.

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że 11 stycznia dojdzie do konfrontacji, i tak się stało - mówił o wydarzeniach w Sejmie poseł PO Andrzej Czerwiński. Polityk gościł w TVP w czwartek (12 stycznia), dzień po rozpoczęciu 34. posiedzenia. Obrady zaraz po inauguracji przerwano.

- Teraz musimy się zdecydować co dalej - mówił o możliwych scenariuszach polityk PO. Zaznaczył, że rozmowy między PO i PiS nadal trwają, na różnych poziomach. - W każdych negocjacjach szuka się porozumienia na różnych frontach.

Rozłam w PO?

Pojawiły się spekulacje, jakoby w PO istniała grupa posłów mocno przekonanych o słuszności protestu na sali sejmowej. Politycy ci mieli naciskać na Grzegorza Schetynę, by usztywniał stanowisko PO wobec większości.

- Nie mam nawet odczucia, jakoby ktoś szantażował lidera - mówił poseł Czerwiński. W rozmowie zasugerowano, że liderami ostrego kursu w PO wobec PiS są posłowie Agnieszka Pomaska i Sławomir Nitras.

- Chcą dobrze dla PO - mówił o tych posłach pytany w telewizji ich kolega klubowy. - Jeśli w organizacji nie ma społecznej grupy do podejmowania decyzji, a jest wola narzucana odgórnie, to organizacja nie przetrwa - powiedział Czerwiński. Jego zdaniem w PO nie ma takiego ryzyka.

Platforma działa w polskiej polityce już 16 lat, z czego połowę spędziła u władzy. - Mówiono, że Platforma się rozpadnie, a przeżyliśmy różne wstrząsy. - Polityk przypomniał, że PO opuścili tacy politycy jak: Jan Rokita, czy Jarosław Gowin - dzisiaj wicepremier rządu.

- Nas wiąże idea - podsumował pytany.

Platforma podda budżet konstytucyjnej kontroli

W środę (11 stycznia) Platforma Obywatelska zapowiedziała, że ustawa budżetowa, którą przesłał do podpisu prezydenta Sejm, trafi do TK.

Pod Sejmem, w środę (11 stycznia), manifestowali zwolennicy opozycji, źródło: twitter.com/platforma_org

- To będzie dobry test dla Trybunału i pokazanie, czy potrafi działać w sposób niezależny - powiedział poseł PO Tomasz Siemoniak. - PiS ma większość w Sejmie, mógł - tak jak było przez ostatnie lata - przeprowadzić procedurę budżetową normalnie i w zgodzie z regulaminem - tłumaczył Siemoniak wieczorem w telewizji Polsat News.

Jak zapowiedział, Platforma zamierza zaskarżyć uchwalenie budżetu "do wszystkich możliwych instytucji", w tym do Trybunału Konstytucyjnego.

- To będzie dobry test dla Trybunału i pokazanie, czy jest on zależny od jednej partii, czy też potrafi działać w sposób niezależny - ocenił. - Jesteśmy przed decyzją. To są bardzo świeże informacje - zaznaczył.

- Analizujemy, czy jest jakaś procedura sądowa zbadania prawidłowości uchwalenia budżetu. Działamy z namysłem i na pewno przedstawimy Polakom jaką drogą chcemy iść w sprawie tego nielegalnego dokumentu - dodał Siemoniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2017-01-12 17:38:29
    Nitras, uprawiajacy nitrasing i robiacy za dziennikarza w sejmie, Pomaska, pyskata i bezbarwna, brakuje chyba? Gajewskiej czy Gajowskiej, same tęgie mózgi, a jeszcze gdzie "poseł" Mucha? PO już nie ma! Truchło i smród czuć z daleka.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA