REKLAMA

RPD: Przemoc wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej

  • Autor: PAP/JS
  • 23 sierpnia 2016 10:05
RPD: Przemoc wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej Przemoc seksualną wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej – uważa Rzecznik Praw Dziecka (fot.brpd.gov.pl)

• Przemoc seksualną wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej – uważa Rzecznik Praw Dziecka.
• Jego zdaniem konieczna jest współpraca i merytoryczne przygotowanie służb i instytucji. • RPD przekazał propozycje działań ministerstwu sprawiedliwości.

W liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro RPD Marek Michalak ocenił, że skuteczność wykrywania nadużyć seksualnych popełnianych na szkodę małoletnich cudzoziemców oraz pomoc tym, którzy padli ofiarą przestępstw na tym tle w znaczącym stopniu zależy od funkcjonariuszy i pracowników instytucji publicznych mających z dziećmi bezpośredni kontakt.

Rzecznik wskazał w tym kontekście m.in. Urząd ds. Cudzoziemców, straż graniczną, policję, ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie oraz placówki oświatowe.

Czytaj też: Regulator cen wody to nowy pomysł Ministerstwa Środowiska

RPD zauważa, że ich pracownicy i funkcjonariusze powinni być szczególnie wyczuleni. Pewne sygnały, jak podkreśla Marek Michalak, mogą zostać zaobserwowane już w toku odprawy granicznej, czynności postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej lub w sprawie zobowiązania do powrotu, np. podczas przesłuchania. Według Rzecznika, optymalnie byłby udział psychologa w tych sytuacjach.

- Wrażliwość osób pracujących na co dzień z dziećmi, na kierowane przez nie sygnały, jak również umiejętność wnikliwej obserwacji przez te osoby sytuacji rodzinnej i rówieśniczej dziecka jest konieczna - ocenia Michalak.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, pracownicy i funkcjonariusze kluczowych instytucji powinni cyklicznie przechodzić obowiązkowe szkolenia poświęcone zagadnieniom wykrywania wykorzystania seksualnego małoletnich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA