REKLAMA

RPO skarży do sądu decyzję zwiększenia cięć w Puszczy Białowieskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 23 września 2016 17:34
RPO skarży do sądu decyzję zwiększenia cięć w Puszczy Białowieskiej Jak czytamy, w ocenie rzecznika przed wydaniem zaskarżonej decyzji minister środowiska nie rozważył w sposób należyty wszystkich pojawiających wątpliwości związanych z planami zwiększenia wycinki. (fot. pixaby)

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra środowiska umożliwiającą zwiększenie wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej - poinformowano na stronie internetowej RPO.

Jak czytamy, w ocenie rzecznika przed wydaniem zaskarżonej decyzji minister środowiska nie rozważył w sposób należyty wszystkich pojawiających wątpliwości związanych z planami zwiększenia wycinki.

Czytaj też: Ok. 4 tys. wniosków o pomoc w związku ograniczeniem produkcji mleka

"Środowisko naturalne jest wspólnym dobrem całego społeczeństwa. Przepisy prawa gwarantują mu wpływ na wydawanie decyzji mogących negatywnie oddziaływać na otaczającą nas przyrodę. Dlatego minister środowiska rozstrzygając o możliwości zwiększenia wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej powinien był przekonać społeczeństwo o zasadności tych działań" - napisał w skardze do WSA RPO.

Dlatego też zdaniem rzecznika, decyzja umożliwiające większe cięcia w Nadleśnictwie Białowieża powinna zostać uchylona. "W ponownie przeprowadzonym postępowaniu, minister powinien natomiast w sposób kompleksowy odnieść się do wszystkich wątpliwości związanych ze sprawą, a jeżeli uzna, że wątpliwości te nie są zasadne, powinien szczegółowo uzasadnić tego powody" - dodano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • drwal 2016-10-01 15:40:25
    Prasa wciska ludziom ciemnotę, że w Puszczy Białowieskiej nie można wykonywać jakiejkolwiek wycinki drzew. To bzdura. W każdej puszczy można prowadzić normalną gospodarkę leśną, do czego są uprawnione miejscowe Nadleśnictwa. Gdyby zaś w miejscu puszczy był Park Narodowy, Rezerwat Przyrody lub choćby Park Krajobrazowy, sprawa wyglądałaby inaczej. Kto chce wiedzieć jak, wystarczy zapytać zawodowych leśników od podleśniczego wzwyż a nawet robotnika leśnego. Tu cały czas gra jedno lobby w sprawie tej puszczy. Wystarczy popytać w Berlinie. Dociekliwi, dowiedzą się o co chodzi.
  • daka 2016-09-26 18:31:31
    Powinien zmienic tytul na Rzecznik Praw Kornika i wszystko bedzie easy.....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA