REKLAMA

Rusza proces produkcji nowego paszportu. "To jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów"

  • Autor: PAP/JS
  • 20 listopada 2017 16:47
Rusza proces produkcji nowego paszportu. "To jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów" Szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w siedzibie PWPW w Warszawie podkreślił, że wzory paszportu zmieniają się co około 10 lat (fot. pixabay.com)

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła proces produkcji nowego paszportu, który będzie upamiętniał 100-lecie niepodległości Polski - poinformował prezes PWPW Jakub Skiba. Będzie to jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów - dodał.

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. W 2018 r. ważność straci 1,3 mln paszportów. Nie będzie obowiązku wymiany obecnych paszportów na nowe.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w siedzibie PWPW w Warszawie podkreślił, że wzory paszportu zmieniają się co około 10 lat, a obecnie obowiązujący został przyjęty w 2006 roku. Podkreślił, że dotychczasowe paszporty zachowają ważność, a ich wymiana "będzie się odbywała w sposób płynny".

Minister przypomniał, że nowy wzór paszportu oprócz zabezpieczeń będzie również zawierał "bardzo ważne przesłanie związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości". "Na 19 stronach paszportu zostaną umieszczone wizerunki i odniesienia do ludzi, zdarzeń i tego wszystkiego, co związane jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości" - powiedział Błaszczak.

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować. Sześć z tych ostatnich trafi do nowych paszportów. Są to: Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego, Gabriel Narutowicz, orzełek legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

Grafiki wybrane do książeczki paszportowej przez ekspertów to motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, a ponadto Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA