REKLAMA

Ruszył projekt Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu

  • Autor: PAP/rs
  • 27 października 2017 16:08
Ruszył projekt Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu (Fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Nie znając i nie szanując własnej przeszłości staniemy się tanią siła roboczą - powiedział w piątek w Lublinie prezes IPN Jarosław Szarek podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski projekt Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu.

- Nie możemy sobie pozwolić na taką sytuację, że nie znając własnej przeszłości, nie będziemy z niej dumni. Jeśli nie będziemy szanować tej przeszłości, staniemy się tanią siłą roboczą. Młode pokolenie pokazuje, że nie chce takiej roli pełnić. Ta konferencja jest po to, żeby się spotkać, utworzyć wspólnotę wokół - tak naprawdę - naszej przyszłości - powiedział Szarek.

- Głównym zadaniem obecnie jest budowanie elity. Elity wrażliwej na naszą przeszłość, szanującej naszą tożsamość, wykształconej na polskiej kulturze, rozumiejącej tę kulturę, wiernej przesłaniu tej dumnej 1050-letniej przeszłości. To bardzo przykre, że taką elitę, po tylu latach od odzyskania wolności, musimy dopiero tworzyć. Mam nadzieję, że to z państwa wyrośnie taka elita - powiedział Szarek zwracając się do młodzieży szkolnej, która uczestniczyła w konferencji.

Doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz namawiał młodych ludzi, aby byli "inteligentnymi patriotami". - Inteligentny patriotyzm to sprytne połączenie przeszłości i dzisiejszych technologii. Odrzucamy wizje modernizacji Polski przez dechrystianizację - podkreślił.

- Chcemy, żeby Polska swoją sprawność budowała przez wykorzystanie tego, co jest najlepsze z tysiącletniej naszej chrześcijańskiej historii. Żebyśmy jednak dzielność naszych przodków przekładali na inteligentne uprawianie polityki, poprzez mądrą politykę gospodarczą, wykorzystywanie, ale nieuleganie nowym technologiom - powiedział Zybertowicz.

- Inteligentny patriota nie szafuje krwią swoją i rodaków. Buduje instytucje, w tym parlamentarne, takie, które tworzą nową politykę, mądre sojusze, chroniące nas przed wojną i ofiarami. Chciałbym, żebyście w przyszłości rządzili Polską w sposób inteligentny - mówił Zybertowicz do młodzieży.

Projekt Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu polegać ma na cyklu konferencji i spotkań z młodzieżą. Inauguracyjna poniedziałkowa konferencja zorganizowana została w auli lubelskiego urzędu wojewódzkiego, uczestniczyli w niej uczniowie miejscowych szkół.

- Projekt jest ogólnopolski, wyszedł od młodzieży i będzie organizowany przez młodzież. W innych miastach będą konferencje programowe. Mają one na celu przygotowanie młodzieży do udziału w życiu publicznym. Oni chcą uczestniczyć w wielkim projekcie Polska, tak to można nazwać - powiedziała dziennikarzom Grażyna Gregorowicz, inicjatorka projektu, prezes rady Fundacji Commodus, która go organizuje.

Szef Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, prof. KUL Tomasz Panfil, który jest przewodniczący rady programowej projektu, podkreślił, że ma on na celu upowszechnianie wśród młodych ludzi najważniejszych wartości. - Istotą naszego pomysłu, jest to, żeby nasza przyszłość oparta była na wartościach fundamentalnych, takich jak uczciwość, sprawiedliwość, prawda, i to tym chcemy mówić - powiedział.

- Nasze patrzenie w przyszłość oparte jest na przeszłości. Dla mnie wzorem przeszłości jest II Rzeczpospolita. (…) Popełniali błędy, ale kiedy dziś patrzymy, taki uczciwszym okiem na dorobek II Rzeczypospolitej, widać, że było to państwo, które może być dla nas wzorem - dodał Panfil.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA