REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Polska przyzwyczaiła opinię międzynarodową do bierności

 • Autor: PAP/AT
 • 01 lutego 2018 13:49
Ryszard Czarnecki: Polska przyzwyczaiła opinię międzynarodową do bierności Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech (fot.shutterstock)

Kiedy nagle suwerenne, polskie władze, polski rząd, polski parlament w sposób jednoznaczny w końcu upomniały się o dobre imię naszego kraju, w wymiarze historycznym i wymiarze bieżącym, spotkało się to z zaskoczeniem - powiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) komentując krytykę ustawy o IPN przez władze Izraela.

 • Państwo polskie przez lata przyzwyczaiło opinię międzynarodową do pewnej bierności - powiedział Czarnecki.
 • Nasze państwo, za rządów PO-PSL przedstawiało zawsze ten sam scenariusz, że jesteśmy atakowani i milczymy - ocenił.
 • Jest też w interesie Niemiec, gdzie nagle ci niemieccy oprawcy znikają, gdzie państwo niemieckie, agresor I wojny światowej i II wojny światowej, twórca obozów koncentracyjnych nagle wyparowuje i zostaje problem Polaków, którzy rozpaczliwie bronią się przed kalumniami - zaznaczył.

Ryszard Czarnecki w Telewizji Republika mówił o nowelizacji ustawy o IPN i krytyce tych przepisów przez władze Izraela.

"Wydaję mi się, że tutaj jest szereg powodów, pretekstów, dla których ta sprawa nagle stała się sprawą zapalną. Rzecz jasna są to powody bardzo różne"- zauważył. Europoseł zaznaczył, że niestety państwo polskie przez lata przyzwyczaiło opinię międzynarodową, także opinię środowisk żydowskich, "do pewnej bierności".

Czytaj też: Czego dotyczy nowelizacja ustawy o IPN?

"Kiedy nagle suwerenne, polskie władze, polski rząd, polski parlament w sposób jednoznaczny w końcu upomniały się o dobre imię naszego kraju, w wymiarze historycznym i wymiarze bieżącym, spotkało się to z zaskoczeniem.(...) Wcześniej nasze państwo, za rządów PO-PSL przedstawiało zawsze ten sam scenariusz, że jesteśmy atakowani i milczymy"- zaznaczył.

Czytaj też: Sellin: Polska ma prawo bronić swojego dobrego imienia, tak samo jak Izrael

Zdaniem Czarneckiego, kolejna kwestia to kampania wyborcza w Izraelu. Jak zauważył, premier Benjamin Netanjahu "ma szanse te wybory przegrać". "Dlatego pewnie w reakcji na wypowiedź lidera opozycji (...) zareagował, tak jak zareagował" - mówił polityk. Podkreślił, że "na pewno trzeba cytować te opinie które mówią, że sprawa ma szerszy kontekst dotyczący roszczeń, które są na horyzoncie".

Ryszard Czarnecki (PiS) skomentował krytykę ustawy o IPN przez władze Izraela (Ryszard Czarnecki, fot.facebook.com/rysz.czarnecki)

"Jest też w interesie Niemiec, gdzie nagle ci niemieccy oprawcy znikają, gdzie państwo niemieckie, agresor I wojny światowej i II wojny światowej, twórca obozów koncentracyjnych nagle wyparowuje i zostaje problem Polaków, którzy rozpaczliwie bronią się przed kalumniami" - zaznaczył.

Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawnik 2018-02-01 16:53:23
  Do Really?: Żydzi RÓWNIEŻ wydawali innych Żydów Niemcom, ale to nie oznacza, że jako NARÓD lub PAŃSTWO mogą być za to obciążani. Jeżeli nie rozumiesz różnicy między odpowiedzialnością personalną, a odpowiedzialnością państwa, czy narodu, to znajdź sobie łatwiejszy temat do komentowania.
 • Really? 2018-02-01 15:18:59
  Do wdzivny: W ustawie nie nie ma o sformułowaniu "polskie obozy". W obecnej natomiast formie będzie karała za prawdziwe przecież stwierdzenie że Polacy RÓWNIEŻ przyczynili się do holocaustu. Jednym słowem jej zadaniem jest albo może być ukrywanie prawdy.
 • wdzivny 2018-02-01 15:02:18
  Zdumiewające, że świat chce się sprzeciwić tej ustawie. Wstyd, że dotąd pozwoliliśmy na określanie Auschwitz obozem polskim. Onegdaj jakaś Francuzka powiedziała publicznie, że nienawidzi Polaków, bo mordowali Zydów w obozach,. Nasza bierność w tej sprawie spowodowała, że światu zakodowało się to kłamstwo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA