REKLAMA

Ryszard Petru chce wiedzieć jak działa system ostrzegania przed zagrożeniem terrorystycznym

  • Autor: PAP/MIW
  • 25 lipca 2016 19:10
Ryszard Petru chce wiedzieć jak działa system ostrzegania przed zagrożeniem terrorystycznym Na Światowe Dni Młodzieży przyjechali pielgrzymi z całego świata. Czy są bezpieczni? (fot. twitter.com).

• Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powinien przedstawić informację o tym, jak działa w Polsce system ostrzegania o zagrożeniu terrorystycznym - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Lider Nowoczesnej chciałby dowiedzieć się "nie tylko, czy policja jest gotowa, ale także, czy ludzi wiedzą, jak się zachowywać w tego typu sytuacjach.
• Jak podkreśla to istotne w kontekście trwających Światowych Dni Młodzieży.

- Chciałbym od pana ministra (Błaszczaka) dowiedzieć się, jak działa system ostrzegania w Polsce o zagrożeniu terrorystycznym - powiedział Ryszard Petru dziennikarzom w Goleniowie (Zachodniopomorskie).

Jak dodał, chciałby dowiedzieć się "nie tylko, czy policja jest gotowa, ale także, czy ludzi wiedzą, jak się zachowywać w tego typu sytuacjach, czy Polacy zostali poinformowani i jak reagować".

- Chodzi o to, jak działa system i co mamy w takiej sytuacji robić - powiedział Petru, dodając, że jest to istotne w kontekście Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

Szef Nowoczesnej mówił o tym m.in. w kontekście dramatycznych wydarzeń, do których doszło w ostatnich dniach w Niemczech.

18 lipca uchodźca z Afganistanu zaatakował siekierą pasażerów w pociągu koło Wuerzburga w Bawarii, raniąc pięć osób. W ostatni piątek w Monachium 18-latek pochodzenia irańskiego zastrzelił dziewięć osób w centrum handlowym. W Reutlingen (Badenia-Wirtembergia) w niedzielę Syryjczyk zabił Polkę zatrudnioną w lokalu serwującym kebab. W tym samym dniu wieczorem w Ansbach w Bawarii uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze, raniąc 12 przypadkowych osób.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który 25 lipca rano uczestniczył w Wieliczce w odprawie z komendantami służb podległych jego resortowi oraz funkcjonariuszami oddelegowanymi z całego kraju do zabezpieczenia ŚDM przypomniał, że decyzją premier Beaty Szydło wprowadzony został w Polsce pierwszy stopień alarmowy Alfa, którego zadaniem jest - jak mówił minister - wzmożenie czujności służb.

- Służby nie raportują zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju, ale na zasadzie prewencyjnej zdecydowaliśmy o tym, żeby czujność była wzmożona - powiedział Błaszczak.

Petru pytany przez dziennikarzy także, czy nadal uważa, że Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy mieliby być rozmieszczani np. w parafiach, odpowiedział, że rozmieszczanie uchodźców w Europie powinno odbywać się na "bazie wolontarystycznej". Dopytywany odparł, że "każda gmina, czy każdy kościół musi sam podejmować te decyzje".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krzysztof Kornatowicz 2016-07-26 08:43:37
    Sprostytuowane polskojęzyczne szkopskie , sterowane z Tel Awiwu media podprogowo promują bankstera Petru . Co chwila o nim coś piszą , a to co zrobił , co powiedział , gdzie pojechał , tak , abyśmy nie zapomnieli , że bankster Petru istnieje . Z niewiadomych powodów te same prostytutki medialne przestały pompować Kijowskiego i ich Komitecik Obrony Darmozjadów . Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA