REKLAMA

Ryszard Petru: Jestem otwarty na współpracę z rządem ws. tworzenia PPK

 • Autor: PAP/JS
 • 27 marca 2018 16:17
Ryszard Petru: Jestem otwarty na współpracę z rządem ws. tworzenia PPK Petru zorganizował w Sejmie debatę na temat polityki emerytalnej (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

Były szef Nowoczesnej Ryszard Petru zadeklarował otwartość na współpracę z rządem ws. tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Według niego w tej sprawie powinno się spróbować stworzyć ponadpartyjny konsensus. Ocenił zarazem, że państwo nie powinno uczestniczyć w PPK.

 • Ekonomista dr Paweł Wojciechowski uważa, że należy poprawić wiedzę Polaków o systemie emerytalnym.
 • Według eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, należy rozważyć wydłużenie wieku emerytalnego oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
 • Ponadto, według niego, trzeba wzmacniać zachęty do opóźniania przejścia na świadczenie.

Projekt ustawy o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo będzie płacić składkę powitalną 250 zł i dopłatę roczną 240 zł. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc.

Petru zorganizował w Sejmie debatę na temat polityki emerytalnej pt. "Plan Naprawy Państwa: skuteczna polityka emerytalna". Zadeklarował podczas spotkania, że jest otwarty na współpracę z rządem ws. PPK. "Ale ważne jest, żeby głos opozycji był słuchany, i żeby wyeliminować głupie rozwiązania, która potem odbiją się czkawką na przyszłych pokoleniach" - zaznaczył.

Zaproponował, że rządowi, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i osobom, które pracują nad PPK, aby "spróbować zbudować ponadpartyjny konsensus". "Uważam, że to jest możliwe, dla dobra przyszłych pokoleń" - powiedział b. szef Nowoczesnej.

Jego zdaniem, państwo nie powinno uczestniczyć w PPK. "Udział państwa może spowodować brak zaufania społecznego. Historia pokazała, że jak państwo uczestniczy w systemach emerytalnych, to jest skłonne położyć na tym łapę" - podkreślił.

Petru zwrócił uwagę na możliwe problemy systemu emerytalnego związane ze zmianami demograficznymi w Polsce. Zaznaczył, że według prognoz, do 2030 r. spadnie liczba mieszkańców Polski i wzrośnie liczba emerytów. "Jeżeli nie będziemy mieli do czynienia z istotnymi zmianami w systemie, to albo grozi nam zapaść, jeśli chodzi o wysokość emerytur, albo podwyższenie składki" - powiedział.

Z kolei posłanka PO Joanna Augustynowska zwróciła uwagę na zmienność systemu emerytalnego, czego efektem jest to, że emeryci nabywali prawo do emerytury na różnych zasadach. "Do tego nakładają się problemy z systemem opiekuńczym państwa, który kompletnie nie działa. Do tego dochodzi problem ze służbą zdrowia. Marzenie, że na emeryturze będziemy zwiedzać świat jest dla nas nieosiągalne" - mówiła.

Ekonomista dr Paweł Wojciechowski uważa, że należy poprawić wiedzę Polaków o systemie emerytalnym. Zwrócił uwagę, że obecnie niektórzy nie dostrzegają "bonusa" w formie wyższej emerytury w sytuacji, kiedy później zdecydują się na przejście na emeryturę. Dodał, że obecnie niektóre rozwiązania sprzyjają temu, aby Polacy wcześniej korzystali ze świadczeń emerytalnych i nie pozostawali dłużej na rynku pracy.

Według eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, należy rozważyć wydłużenie wieku emerytalnego oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Ponadto, według niego, trzeba wzmacniać zachęty do opóźniania przejścia na świadczenie.

Zgodnie z projektem ustawy o Pracowniczych Planów Kapitałowych, instytucjami obsługującym PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które mają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. W ramach programu będzie można zgromadzić do 600 tys. zł, prawo do skorzystania ze zgromadzonego kapitału uzyska się po ukończeniu 60. roku życia.

Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób. Jak wynika z ustawy, łączne wpływy oszczędności na rynek kapitałowy z tytułu PPK szacowane są na 6 mld zł w 2019 roku, 12 mld zł rok później i 15 mld zł rocznie w kolejnych latach, przy założeniu minimalnej składki na poziomie 3,5 proc. wynagrodzenia

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA