REKLAMA

Ryszard Petru o zakazie handlu w niedziele. "Wprowadzi ogromny zamęt w kraju"

 • Autor: PAP/KDS
 • 29 października 2017 16:33
Ryszard Petru o zakazie handlu w niedziele. "Wprowadzi ogromny zamęt w kraju" Ryszard Petru zbierał w niedzielę podpisy w Poznaniu (fot. Twitter/Ryszard Petru)

Zamiast wprowadzać zakazy, szukajmy kompromisu, który byłby dobry zarówno dla pracowników, jak i konsumentów - tak o wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę mówi Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

• Petru, wraz z działaczami Nowoczesnej, zbierał w niedzielę (29.10), przed jednym z centrów handlowych w Poznaniu, podpisy pod petycją przeciwko zakazowi handlu w niedzielę.

• W obecnym kształcie, obywatelski projekt, nad którym pracuje Sejm, zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele, poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

• - My, jako Nowoczesna, zgłosiliśmy propozycję kompromisową - aby można było handlować wtedy, kiedy się chce i aby pracownicy mieli zapewnione dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy - powiedział Petru.

Jak dodał, ta propozycja nie była jednak w ogóle brana pod uwagę - ani przez PiS, ani przez NSZZ "Solidarność". - Ubolewamy nad tym, bo to jest rozwiązanie, które da Polakom wolność, a przedsiębiorcom i rolnikom możliwość produkcji pod kątem supermarketów, sieci handlowych, i jednocześnie zapewni pracownikom to - o co rozumiem walczy Solidarność - czyli żeby przynajmniej dwie niedziele w miesiącu mieli wolne - zaznaczył lider Nowoczesnej.

Według Petru, wprowadzenie w życie ustawy, w obecnie przyjętym kształcie, spowoduje nie tylko ogromny zamęt w kraju, bo ludzie nie będą nigdy pamiętać, w które z niedziel sklepy będą czynne, ale i doprowadzi do wielu nadużyć i prób obejścia nowego prawa.

- Apelujemy do większości PiS-owskiej, żeby poszła po rozum do głowy i nie głosowała zakazu, tylko szukała kompromisu - zaznaczył Petru.

Przewodnicząca Nowoczesnej w Wielkopolsce Katarzyna Kierzek-Koperska podkreśliła z kolei, że w centrach handlowych w Polsce pracuje obecnie ponad 400 tys. osób. - Nie mamy wątpliwości, że jeżeli ta ustawa przejdzie przez Sejm, zostanie podpisana przez prezydenta, część z tych osób starci pracę - mówiła.

- W samej aglomeracji poznańskiej jest 18 dużych centrów handlowych, tj. 612 m kw. powierzchni handlowych, co daje Poznaniowi pod tym względem drugie miejsce - zaznaczyła. Według niej, obywatele powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w kwestii niedziel wolnych od handlu.

- My chcemy żeby Polacy mieli prawo wyboru, czy chcą robić zakupy w niedzielę, czy nie. Nasz projekt jest kompromisem dla wszystkich ze stron - powiedziała.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach, projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele, poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", przewidywał wszystkie niedziele wolne od handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Na pohybel PIS 2017-10-30 12:55:40
  Do NaPochybelPo: Arent, Ast. Andzel, Anders, Babinetz, Budner, Majer, Schmidt-Rodziewicz, Schreiber, Szefernaker, Telus, Wassermann też brzmią niemiecko. Czyżby piata kolumna w łonie PISu? Skoro do osądzania ludzi wystarczą niemiecko brzmiace nazwiisa, oni też sa winni.
 • NaPochybelPo 2017-10-30 12:12:07
  Do :-): Chyba ma na myśli zależną od niemieckiego biznesu grupę lobbystyczną którą firmują takie tuzy elity polsko - niemieckiej jak Lubnauer, Schmidt, Sheuring i oczywiście idiota Petru
 • :-) 2017-10-30 10:59:57
  Do Johny : Niemcy? Czy masz na myśli następujące osoby Arent, Ast. Andzel, Anders, Babinetz, Budner, Majer, Schmidt-Rodziewicz, Schreiber, Szefernaker, Telus, Wassermann?
 • Johny 2017-10-29 20:52:31
  Jak już ci Niemcy coś wymyślą to ręce opadają. Wybierzcie tego misilo to może on coś pomożeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA