REKLAMA

Ryszard Petru: Wyższy wiek emerytalny to godne emerytury

  • Autor: PAP/AT
  • 02 października 2017 13:51
Ryszard Petru: Wyższy wiek emerytalny to godne emerytury Nowoczesna chce po objęciu władzy podwyższyć wiek emerytalny (fot.facebook.com/PetruRyszard)

Nowoczesna po objęciu władzy podwyższy wiek emerytalny, bo wyższy wiek emerytalny daje szansę na wysokie i godne emerytury - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

• 1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

• Obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków - ocenił Ryszard Petru.

• Zapowiedział, że Nowoczesna po objęciu władzy podwyższy wiek emerytalny.

• Proponujemy aktywność zamiast jałmużny - podkreślił.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.

Zdaniem Ryszarda Petru obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków, które - jak mówił - będą na poziomie jałmużny. "W przypadku kobiety, która urodziła się w 1974 r., emerytura będzie prawie o połowę niższa, w stosunku do tej, która byłaby wypłacana w przypadku wieku emerytalnego 65 lat" - podkreślił.

"My mamy zupełnie inną filozofię. Proponujemy aktywność zamiast jałmużny" - mówił Petru. Zapowiedział, że Nowoczesna po objęciu władzy podwyższy wiek emerytalny, bo - jak wskazywał - wyższy wiek emerytalny daje szansę na "wysokie i godne" emerytury.

Petru wskazywał, że do 2019 r. koszt obniżenia wieku emerytalnego obciąży finanse publiczne na ok. 40 mld zł. "To 40 mld dodatkowej dziury w ZUS-ie. Pytanie jest takie, czy ta instytucja będzie w stanie wypłacać emerytury?" - dopytywał.

Czytaj też: Kiedy przejść na emeryturę? Lepiej poczekać kilka miesięcy

"Jeżeli PiS uważa, że trzeba obniżać wiek emerytalny, to trzeba zacząć od siebie, szczególnie od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który już dawno wiek emerytalny przekroczył" - oświadczył.

Petru odniósł się także do tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która weszła w życie 1 października. "Ta ustawa jest ustawą haniebną, bo obejmuje całą masę niewinnych ludzi" - ocenił.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Petru zapowiedział, że po objęciu władzy Nowoczesna wycofa tzw. ustawę dezubekizacyjną, która "zrównuje UB-eków z ludźmi niewinnymi".

Zgodnie z przepisami ustawy, szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się m.in.: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bródka 2017-10-03 09:44:46
    Panie Petru- z pańskim rozumowaniem to Nowoczesna dojdzie do władzy gdy już wszyscy Ubecy wymrą
  • Anna KLZ 2017-10-03 00:26:18
    Szanowny panie Pośle, proszę odpowiedzieć kiedy jest czysto w pokojach? wtedy gdy jest dużo sprzątających? czy wtedy gdy jest mało śmiecących. wysokie emerytury można wypracować wysoką wydajnością, wytwórczością. w 1918r. ustalono 8 - godzinny czas pracy, jest 2017r. i wielu pracuje po 12 do 16 godzin - szczególnie mlodzi. Na Ukrainie i w Rosji odchodzi sie na emeryturę w wieku - 55 lat Kobiety, 60 - lat mężczyźni. czy tak ? Dzieci od 01 czerwca do 01 września mają wakacje, a z pewnością edukacja nadąża za współczesnością. wszystko jest sprawdzalne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA