REKLAMA

Ryszard Terlecki: PiS jeździ po Polsce, żeby powiedzieć, że się da

 • Autor: PAP/AH
 • 06 maja 2018 19:29
Ryszard Terlecki: PiS jeździ po Polsce, żeby powiedzieć, że się da (Fot. Ryszard Terlecki)

Program 500+, reforma edukacji i wymiaru sprawiedliwości, poprawa ściągalności podatków oraz zmiany w armii - m.in. o tych dokonaniach ponad dwóch lat rządów PiS mówił podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Lipska (woj. mazowieckie) szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 • Ryszard Terlecki wyjaśnił, że członkowie partii rządzącej "jeżdżą po Polsce, żeby powiedzieć, że się da".
 • Ocenił przy tym, że sytuacja ekonomiczna kraju jest "znakomita".
 • Zaznaczył, że zadaniem Prawa i Sprawiedliwości, jest aby przełożyła się ona kieszenie nas wszystkich, przede wszystkim na portfele zwykłych Polaków".

Wizyta Terleckiego, szefa klubu PiS i wicemarszałka Sejmu na Mazowszu odbywa się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna".

Terlecki powiedział na spotkaniu w Lipsku, że członkowie partii rządzącej "jeżdżą po Polsce, żeby powiedzieć, że się da". - Przez lata mieliśmy spektakl po tytułem "nie da się". Kiedyś minister finansów na kwestię programu 500+, która już wtedy się pojawiała, powiedział "przecież nie ma pieniędzy". Pieniędzy wówczas nie było, bo rozkradali je ci, którzy mogli je rozkradać, którym pozwolono to robić - mówił szef klubu PiS.

Podkreślił, że reorganizacja służb skarbowych pozwoli ukrócić ten proceder. - Pozwoli odzyskać te pieniądze i zabrać je złodziejom. Dzięki temu pojawiły się możliwości realizacji rozmaitych programów, które wdrożyliśmy - przekonywał polityk.

Dodał, że jednym z takich programów jest 500+, który - według niego - nie jest programem socjalnym. "To przede wszystkim program demograficzny. Nie możemy sobie pozwolić na to, że Polska będzie się +zwijać+, że będzie nas coraz mniej. Musimy po tym względem wykonać wiele bardzo intensywnych działań i już je zaczęliśmy" - powiedział Terlecki.

Przypomniał też o "piątce" premiera Mateusza Morawieckiego przedstawionej podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy 14 kwietnia w Warszawie. Jak mówił, jedną z ogłoszonych wówczas propozycji była 300-złotowa wyprawka dla dzieci w wieku szkolnym. "Kiedy dzieci w podstawówce mają podręczniki za darmo, to te 300 zł są już jakimś zastrzykiem gotówki" - wskazywał wicemarszałek Sejmu.

Ocenił przy tym, że sytuacja ekonomiczna kraju jest "znakomita". Zaznaczył, że zadaniem Prawa i Sprawiedliwości, jest aby przełożyła się ona kieszenie nas wszystkich, przede wszystkim na portfele zwykłych Polaków".

Terlecki powiedział, że celem rządu jest zrównoważony rozwój całego kraju. "Chodzi o to, żeby w dużych miastach ludzie nie żyli w rażąco lepszy sposób, niż w małych miastach, miasteczkach i na wsi. Różnica między tymi, którzy zarabiają najwięcej i najmniej, powiększa się. To jedno z zadań, które nas czeka. Musimy powstrzymać proces wyjazdu młodych ludzi z tych małych ośrodków do dużych miast. Polska nie może być krajem dużych metropolii. Ten rozwój musi dotyczyć całego kraju" - podkreślił polityk PiS.

Nie ukrywał, że jednym z największych zadań, jakie czeka polski rząd, jest poprawa sytuacji emerytów i rencistów. Zapewnił, że w ciągu dwóch najbliższych lat zmiany dotyczące ludzi starszych "będą istotne". "To muszą być zmiany znaczące. Moja mama dostała w ubiegłym roku siedem złotych podwyżki emerytury. Ona sobie poradzi, bo ja jej pomogę. Ale są tacy, którzy sobie nie poradzą" - mówił Terlecki.

Szef klubu PiS odniósł się też do reformy edukacji, która ma - jego zdaniem - zwiększyć poziom przygotowania absolwentów szkół średnich do studiów. "Ale to nie jest reforma na rok, dwa, czy na jedną kadencję, tylko na najbliższe 20 lat. Zanim te maluchy, które teraz zaczynają edukację, dojdą do szkół wyższych. Musimy patrzeć w takiej perspektywie, innej rady nie ma. Jeśli powiemy sobie jak nas poprzednicy - +tu i teraz, nic więcej nas nie interesuje+, to skarzemy następne pokolenia Polaków na biedę, na cywilizacyjną zapaść" - argumentował.

Zapewnił też, że rząd zwraca dużą uwagę na bezpieczeństwo kraju, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. "Nie mieliśmy praktycznie armii. My to zmieniamy. Idą na to duże środki, ale na tym nie można oszczędzać. Donald Tusk powiedział kiedyś +mamy sojuszników, nie musimy się przejmować+. Sojusznicy pomogą tylko tym, którzy są w stanie sami sobie poradzić. Pomogą tylko silnym i tacy musimy być, słabym nikt nie pomoże" - wskazywał Terlecki.

Dodał, że rząd przywraca też zamykane przez poprzedników posterunki policji.

Nawiązując do reformy wymiaru sprawiedliwości, Terlecki dowodził, że "by cokolwiek zmienić w Polsce, trzeba było zacząć od Trybunału Konstytucyjnego". "Przed dojściem do władzy, w naszych biurach poselskich mieliśmy najwięcej takich interesantów, którzy przychodzili i mówili, że zostali niesprawiedliwie potraktowani przez sąd. Często były to sprawy, z którymi nie dało się już nic zrobić" - mówił wicemarszałek Sejmu.

"Ileż kierowałem wniosków do krakowskiej prokuratury, które szły do kosza. Były bardzo ordynarne przekręty. Ktoś kupuje kamienicę w Krakowie od spadkobierców, których już dawno nie ma i wpisują w rejestrze ksiąg wieczystych datę 13 grudnia 1981. Kto pamięta tamte czasy wie, że to była niedziela. Ale to nie była pomyłka. Oni to wpisali na złość, żeby pokazać, że im wszystko wolno.(…). To była bezczelność i mur, którego nie dało się skruszyć" - wspominał Terlecki.

"Wiele udało nam się reform wprowadzić, ale zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze sporo do zrobienia. Pokazaliśmy już jednak, że da się to zrobić" - podkreślił.

Wieczorem wicemarszałek Sejmu spotka się z mieszkańcami Radomia w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej.

14 kwietnia podczas konwencji PiS "Polska jest jedna" premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka działań, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie funduszu dróg lokalnych. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ mkr/

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • scoti 2018-05-07 13:51:03
  da się z powodzeniem większość z partolić . Za co nieuki pisowskie się wezmą to problem bo nijak to się ma do obowiązującego prawa , a co dopiero do obowiązującej konstytucji. Interpretacja Pislandii się tylko liczy.
 • EuPi 2018-05-07 10:30:36
  Powiedzieć ,,że się da"? No, tak, da sie ustawić rodziny i kolesi, zeby im zapewnić byt z biedaków, na milionerów - tzw. polityka prorodzinna, a w sejmie 20 dni kalekie dzieci koczują. Gdzie sa biskupi? Nie widzą tu swojego interesu?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA