REKLAMA

Rząd: budżet na budowę Muzeum Historii Polski zwiększony do 757,2 mln zł

  • Autor: PAP/JS
  • 20 marca 2018 19:28
Rząd: budżet na budowę Muzeum Historii Polski zwiększony do 757,2 mln zł Jak poinformowało Centrum Informacji Rządu, realizacja projektu budowy placówki wydłuży się - wobec dotychczasowych założeń - o 3 miesiące i zakończy w lutym 2021 r. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Do 757,2 mln zł zwiększy się budżet na budowę siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Jednocześnie do lutego 2021 r. wydłuży się termin przewidziany na realizację inwestycji - poinformowało CIR po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd przyjął we wtorek (20 lutego) nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie", przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Nowelizacja przewiduje zwiększenie budżetu na budowę placówki o 98 mln zł - do wykorzystania w latach 2019-2021 r.; tym samym kwota przeznaczona na realizację projektu wzrośnie do 757,2 mln zł - podało CIR.

Jak wyjaśniono, zwiększenie budżetu przewidzianego na budowę muzeum oraz wydłużenie terminu jego realizacji wynika z ofert zgłoszonych na realizację inwestycji, które przekraczają wcześniej zakładany budżet na budowę obiektu i wystawy stałej.

Jak poinformowało Centrum Informacji Rządu, realizacja projektu budowy placówki wydłuży się - wobec dotychczasowych założeń - o 3 miesiące i zakończy w lutym 2021 r.

Program budowy będzie finansowany ze środków budżetu państwa w łącznej wysokości 757,2 mln zł w okresie 6 lat (począwszy od 2016 r.); na rok 2018 r. przypadnie kwota 77 mln 540 tys. zł, na rok 2019 r. - 218 mln 581 tys. zł, na 2020 r. - 280 mln 687 tys. zł i na rok 2021 r. - 147 mln 985 tys. zł.

Gmach muzeum zostanie wybudowany na terenie Cytadeli Warszawskiej. Będzie on główną częścią kompleksu muzealnego, który będzie się składał także z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.

"W perspektywie długookresowej ma prezentować najważniejsze zagadnienia dla państwowości i historii Polski. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych. Muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii" - podano w komunikacie CIR.

Jak poinformowało CIR, "Muzeum Historii Polski będzie jedną z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji kultury w Polsce. Dołączy do coraz liczniejszego grona nowoczesnych placówek muzealnych cieszących się dużą renomą w kraju i za granicą".

Jest to już kolejna nowelizacja uchwały ws. budowy Muzeum Historii Polski w Warszawie; poprzednią rząd przyjął w październiku 2017 r. Wtedy rząd zwiększył budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł, wydłużył też termin budowy do 2020 r.

Do głównych zadań powołanego w 2006 r. Muzeum Historii Polski należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA