REKLAMA

Rząd chce dialogu z ekologami. Greenpeace zapowiada kolejne akcje w obronie Puszczy Białowieskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 14 kwietnia 2016 13:02
Rząd chce dialogu z ekologami. Greenpeace zapowiada kolejne akcje w obronie Puszczy Białowieskiej Rzecznik rządu w czasie konferencji, na której skomentował działania ekologów. (fot.:twitter.com/premierrp)

Ekolodzy protestujący przeciwko zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej powinni podjąć dialog z ministrem środowiska Janem Szyszką - powiedział w czwartek (14 kwietnia) rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Protest aktywistów na dachu Ministerstwa Środowiska trwał dwie doby. Ekolodzy domagają się utworzenia parku narodowego na terenie całej puszczy. Aktywiści zaapelowali we wtorek do premier Beaty Szydło i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by zorganizować okrągły stół ws. puszczy.

W czwartek dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki poinformował, że ekolodzykończą protest na dachu Ministerstwa Środowiska, ale rozpoczynają nowy etap kampanii. Nie zdradził jednak jej szczegółów.

Rzecznik rząd Rafał Bochenek wyraził nadzieję, że ekolodzy zdecydują się na podjęcie dialogu z ministrem środowiska.

- Minister środowiska Jan Szyszko wychodził do ekologów, chciał z nimi rozmawiać, zaprosił ich w ostatnim czasie również do Puszczy Białowieskiej, ponieważ wszelkie działania, które tam teraz będą prowadzone, mają na celu przede wszystkim ochronę tamtejszego drzewostanu i tamtejszych siedlisk - powiedział Bochenek w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, lata zaniedbań w gospodarce tamtejszym drzewostanem doprowadziły do zniszczenia wielu milionów sześciennych drzew.

Dopytywany, czy z ekologami - czego ci się domagają - spotka się premier Beata Szydło Bochenek odparł, że jeżeli porozmawiają z ministrem środowiska, to może w dalszym etapie będzie taka możliwość.

- Natomiast z tego, co ja mam informacje, ekolodzy w ogóle nie chcieli z nikim rozmawiać" - podkreślił rzecznik.

Na portalach społecznościowych Greenpeace Polska informując, że aktywiści schodzą z dachu siedziby resortu środowiska podkreśla jednocześnie:

- Po dwóch dobach wiemy, że do premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego dotarł jasny przekaz o konieczności ochrony naszej wspaniałej Puszczy przed katastrofalnymi skutkami decyzji ministra Szyszki.

Przeczytaj: PSL apeluje do prezydium Sejmu

- Ponieważ pani premier wybrała milczenie w tej kluczowej dla Polaków sprawie, schodzimy z dachu i razem z Wami kontynuujemy kampanię Cała Puszcza Parkiem Narodowym - czytamy.

Minister Szyszko mówił w środę, że jest gotowy spotkać się z aktywistami w Puszczy Białowieskiej, by tam porozmawiać o jej problemach.

Pod koniec marca br. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Większe cięcia są tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym pojawieniem się kornika, który atakuje świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA