REKLAMA

Rząd chce ratować system emerytalny. Ma propozycję zmian

  • Autor: PAP/AT
  • 27 lutego 2018 08:46
Rząd chce ratować system emerytalny. Ma propozycję zmian Rząd chce nałożyć jednakowe składki na wszystkie przychody Polaków (fot.shutterstock)

Rząd chce zmian w emeryturach. Propozycje są dwie - emerytury obywatelskie, albo system uniwersalny.

Rząd przymierza się ponownie do wprowadzenia jednolitej daniny i nałożenia składek na wszystkie przychody Polaków – informuje „Rzeczpospolita".

Wszystko po to, by ratować system emerytalny. Więcej mogą zapłacić nie tylko samozatrudnieni, ale też pracujący na umowach-zleceniach czy dorabiający w kilku miejscach.

"Obecny system emerytalny jest niewydolny i jeśli tak dalej pójdzie, nawet 75 proc. obecnych czterdziestolatków i młodszych dostanie minimalne emerytury" - ocenia cytowana w gazecie prof. Joanna Tyrowicz z ośrodka badawczego Grape.

Czytaj też: Największa waloryzacja od lat. Ile wyniosą emerytury?

A minimalna emerytura wynosi obecnie na rękę zaledwie 853 zł.

Propozycje zmian są dwie. Emerytury obywatelskie - jednakowe dla wszystkich, bez względu na zarobki i staż pracy. Inne rozwiązanie to system uniwersalny, w którym wszyscy Polacy, w tym rolnicy, górnicy i mundurowi, zapłacą składki od całości swoich przychodów i dostaną uzależnione od tego świadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pracujący uczciwie Polak 2018-02-27 08:57:47
    nie po to zabierają mi (ZUS czyli państwo) potężne środki co miesiąc, żebym musiał finansować innych nierobów w tzw. emeryturze obywatelskiej, chyba można ją nazwać złodziejską. nie dość , że okradliście mnie już parokrotnie jeśli chodzi o tzw. system odkładania na emeryturę to teraz też chcecie wynagrodzić nieróbstwo i ciemnogród wy bolszewicy. WARA OD MOICH SKŁADEK I ZGROMADZONYCH ŚRODKÓW - EMERYTURY OBYWATELSKIE TYLKO DLA BOLSZEWI I RESZTY ZWOLENNIKÓW TEJŻE EMEYTURY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA