REKLAMA

Rząd chce zmienić system pracy Inspekcji Transportu Drogowego

  • Autor: PAP/AT
  • 21 listopada 2017 06:32
Rząd chce zmienić system pracy Inspekcji Transportu Drogowego Zgodnie z propozycjami MIB zmienią się godziny pracy Inspekcji Transportu Drogowego (fot.gitd.gov.pl)

Rząd planuje powierzyć inspekcji drogowej system e-myta oraz zmienić jej godziny pracy - kontrolę mają być prowadzone także w nocy.

Zarządzanie i rozbudowa systemu opłat finansowane mają być z Krajowego Funduszu Drogowego - podaje "Puls Biznesu".

Gazeta dodaje, że KFD jest obecnie bliski bankructwa, dlatego - według niej - planowane są też zmiany, zgodnie z którymi pomóc mógłby Bank Gospodarstwa Krajowego.

"Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) przygotowało zmiany kilku drogowych ustaw, dzięki którym Generalny Inspektor Transportu Drogowego (GITD) będzie mógł za rok przejąć zarządzanie systemem poboru opłat. Obecnie należy on do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a zarządza nimi firma Kapsch, której kontrakt kończy się w listopadzie 2018 r." - czytamy w "PB".

Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), zwani potocznie krokodylami - mają dzięki zmianom sprawniej, nawet w nocy, kontrolować kierowców. Sprawniejsza ma być też - dodaje "PB" - wymiana danych ze służbami specjalnymi, celnymi i podatkowymi.

Zgodnie z propozycjami MIB zmienią się godziny pracy "krokodyli". "Obecnie kwestie te reguluje ustawa o służbie cywilnej, a wielu pracowników pracuje w godzinach 8-16. Kontrole odbywają się też po 16, ale nie w nocy" - pisze "Puls Biznesu". "Przewoźnicy przyznają więc nieoficjalnie, że łamiąc prawo wyruszają w nocne trasy, wiedząc, że wówczas nie trafią na +krokodyla+" - informuje.

MIB - jak zaznacza gazeta - twierdzi jednak, że zmienia przepisy nie tylko dlatego; całodobowej pracy wymaga też zarządzanie systemem e-myta.

"PB" informuje także, że zarządzanie i rozbudowa systemu opłat będą finansowane z budżetu państwa oraz Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). "To rachunek na który wpływają pieniądze z e-myta, dotacji unijnych, oraz kredytów i obligacji. Dzięki temu GDDKiA finansuje inwestycje. Problem w tym, że KFD jest bliski bankructwa" - dodaje gazeta.

Według niej resort proponuje więc, by BGK mógł z własnych zasobów spłacać kredyty i wykupywać obligacje funduszu drogowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Magda 2017-11-21 10:59:57
    Ale Adamczyk wydymał ITD,miała być ustawa o ITD i sluzba mundurowa,a nie dość ze dołoży im sie zadań to każe pracować po nocach za to samo...gratuluję pomysłów,ciekawe ilu funkcjonariuszy po tym zabiegu przejdzie na drugą stronę,doradztwo transportowe,odwołania itp.,bo nie sądzę że przy tej samej kasie ktoś bedzie pracował w święta i nocami.Wtedy sie zdziwia jak e-myto i inne kontrole w wydaniu ITD ruszy z kopytaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA