REKLAMA

Rząd dopłaci tym, którzy będą pracowali po osiągnięciu wieku emerytalnego

  • Autor: PAP/JS
  • 19 kwietnia 2017 18:36
Rząd dopłaci tym, którzy będą pracowali po osiągnięciu wieku emerytalnego Elżbieta Rafalska (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie się wiązał z podwyższeniem emerytury o 8 proc. - przypomina szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Z informacji MRPiPS wynika, iż 17 proc. Polaków podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury.

• Zdaniem wiceministra MRPiPS Marcina Zielenieckiego Polacy będą traktować przedłużenie aktywności zawodowej, jako inwestycję.

Rafalska podkreśliła na spotkaniu z dziennikarzami, że ustawa obniżająca wiek emerytalny (60 dla kobiet, 65 dla mężczyzn) daje szansę ubezpieczonemu na to, aby sam decydował, kiedy chce zakończyć aktywność zawodową. "Przejście na emeryturę jest prawem, nie obowiązkiem. Do 67 roku byliśmy zmuszeni pracować, teraz, jeżeli ktoś chce, może pracować do 67, jest to jego decyzja, a nie przymus ustawowy" - powiedziała.

Jak podkreśliła, z informacji MRPiPS wynika, iż 17 proc. Polaków podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury. "17 proc. mimo podwyższonego wieku emerytalnego kontynuowało zatrudnienie. Jeżeli wiek zostanie przywrócony myślę, że to nie będzie 17 proc., a więcej" - mówiła minister.

Przekonywała, że opłaci się późniejsze przejście na emeryturę. "Mówimy cały czas o tym, że każdy przepracowany rok to szansa na to, żeby nasze świadczenie było wyższe o 8 proc. To jeden z najwyższych w Europie wzrostów po przepracowaniu danego okresu. To też jest największa zachęta" - uważa Rafalska.

Również wiceminister MRPiPS Marcin Zieleniecki przyznał, że mechanizm ustalania wysokości emerytury jest "bardzo dużą zachętą do tego, aby wydłużać moment przejścia na emeryturę". "Gdybyśmy podeszli do tego, co w okresie aktywności zawodowej wnieśliśmy do systemu, tak jak do wkładu w banku, to proszę mi powiedzieć, który z banków zagwarantuje oszczędzającemu odsetki na poziomie 8 proc." - podkreślił.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • stary pracownik 2017-04-21 19:25:31
    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!!
  • i am 2017-04-19 18:47:06
    Bolszewia boi się Tuska jak diabeł święconej wody, nie czuję do niego grama sympatii, ale do bolszewi czuje wstręt, odraże i nienawiść, to taka subtelna różnica. Biolszewia pracuje na taką ocenę cały czas, więcej misiewiczów, macierewiczów , szyszków itp., a ludzie wywiozą was do wąwozu, po co ...?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA