REKLAMA

Rząd, Henryk Kowalczyk ma priorytety na 2017 r.: System emerytalny, nowe zarządzanie spółkami Skarbu Państwa

  • Autor: GP
  • 23 stycznia 2017 14:50
Rząd, Henryk Kowalczyk ma priorytety na 2017 r.: System emerytalny, nowe zarządzanie spółkami Skarbu Państwa W KPRM odbyła się konferencja, w której nakreślono szeroki program ekonomiczny dla rządu. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

• 2017 ma być dla rządu rokiem skupienia na gospodarce.
• W ramach pracy w tym zakresie Henryk Kowalczyk (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów) chce zmian w oszczędzaniu na emerytury Polaków oraz nowych regulacji dotyczących spółek Skarbu Państwa.
• Nie jest też wykluczone, że spod jego ręki wpłynie do Sejmu projekt ustawy repatriacyjnej.

W poniedziałek (23 stycznia) premier Beata Szydło rozmówiła się w Kancelarii Premiera z odpowiedzialnymi za działania ekonomiczne rządu, tj, z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

Minister Kowalczyk mówił następnie dziennikarzom, co jego podwładni będą mieli postawione za priorytet w 2017 roku. Ekonomia, jak zapewniała już wielokrotnie premier, w 2017 roku będzie "oczkiem w głowie" gabinetu. W 2016 roku tym kluczowym elementem była polityka prorodzinna.

- Ważnym zadaniem, jakie nas czeka, jest budowa długoterminowych oszczędności poprzez reformy systemu emerytalnego - podkreślał Kowalczyk. - W tym roku szczególnie będziemy zwracać uwagę na projekty gospodarcze, finansowe, uszczelniające system podatkowy.

O tym, że podatki będą kluczowe wspominał też Mateusz Morawiecki.

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, trzeba wypracować nowy nadzór

Przed samym Kowalczykiem postawiono jeszcze jedno zadanie. Teraz, gdy z mapy polskich resortów zniknęło Ministerstwo Skarbu Państwa (Kowalczyk był jego likwidatorem), jest nowy cel.

- Ważne jest, by wypracować nowy model zarządzania spółkami Skarbu Państwa - mówił o tym celu Henryk Kowalczyk.

Po dymisji ministra skarbu Dawida Jackiewicza, kompetencje i urzędników Kowalczyk rezdelegował po innych ministrach. Bardzo dużą część kontroli nad spółkami SP przejął resort rozwoju.

Oceń ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego

Kowalczyk ocenia, że trzeba odejść od prywatyzacji, jako metody pozyskiwania płynnych środków do budżetu, a trzeba budować majątek narodowy.

Jego podwładni mają też w najbliższych dniach zintensyfikować prace nad ustawą repatriacyjną, która ma trafić do Sejmu. To ustawa, która ma ułatwić powrót do ojczyzny przymusowo przesiedlonym Polakom i ich potomkom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA