REKLAMA

Rząd ogranicza w czasie roszczenia ZUS i KRUS dot. nienależnych świadczeń

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lipca 2016 11:32
Rząd ogranicza w czasie roszczenia ZUS i KRUS dot. nienależnych świadczeń ZUS i KRUS będą miały 5 lat na wydanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Fot. Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych decyzja obligująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego, nie będzie mogła być wydana przez ZUS i KRUS później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek (26 lipca).  

"Rozwiązanie to będzie korzystne dla świadczeniobiorców, bo roszczenia ZUS i KRUS, dotyczące nienależnie pobranych świadczeń, zostaną ograniczone w czasie. Regulacja taka powinna poprawić zaufanie obywateli do państwa" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami należności z tytułu świadczeń pobranych niezgodnie z prawem przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności.

Czytaj też: MEN rekrutuje. Kogo szuka Anna Zalewska?

Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Projekt noweli przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowa regulacja ma wejść w życie po 14 dniach o daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA