REKLAMA

Rząd oszacował straty w budynkach po nawałnicach

  • Autor: PAP/AT
  • 01 września 2017 12:45
Rząd oszacował straty w budynkach po nawałnicach Premier wzięła udział w odprawie w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku (fot.twitter.com/PremierRP)

Podane zostały szacunkowe straty w budynkach, przede wszystkim gospodarczych i mieszkalnych, które zostały poniesione w poszczególnych województwach. To jest ok 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim - powiedziała w Gdańsku premier Beata Szydło.

• Premier wzięła udział w odprawie w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

• Wręczyła odznaczenia funkcjonariuszom PSP, strażakom ochotnikom oraz policjantami biorącymi udział w akcjach ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnic.

• Poinformowała też, że podane zostały szacunkowe straty w budynkach.

• Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne - zapowiedziała.

W piątek (1 września) premier wzięła udział w odprawie w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Spotkała się z funkcjonariuszami PSP, strażakami ochotnikami oraz policjantami biorącymi udział w akcjach ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnic. Wręczyła im wyróżnienia.

"Po raz kolejny Polacy się na was nie zawiedli. Po raz kolejny byliście pierwsi, kiedy ta pomoc była potrzebna" - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że funkcjonariusze podczas akcji ratunkowej działali w wyjątkowej sytuacji. "To była wielka presja czasu; wielka presja, która była również wywoływana przez media, przez polityków, przez ludzi, co jest rzeczą naturalną, bo w takich sytuacjach szybkie działanie i oczekiwanie jest zawsze ogromne" - mówiła.

Podziękowała funkcjonariuszom za pomoc w usuwaniu skutków nawałnic. "Gdybyśmy chcieli wynagrodzić to, co zrobiliście, to nie ma, wydaje mi się, takiej ceny" - podkreśliła. Dodała, że funkcjonariusze w zniszczonych miejscowościach byli "nosicielami otuchy i nadziei".

"Spotkaliśmy się dzisiaj po to, żeby podsumować ten pierwszy etap, ale też wysłuchać sprawozdań wojewodów, którzy poinformowali nas, jak w tej chwili wygląda sytuacja w województwach, jakie są przed nami największe wyzwania" - mówiła na konferencji prasowej Szydło.

Premier poinformowała, że podane zostały szacunkowe straty w budynkach, "przede wszystkim gospodarczych i mieszkalnych", które zostały poniesione w poszczególnych województwach. "To jest ok 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim" - wymieniła.

Szydło podkreśliła, że "są to już wyszacowane kwoty, które będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki".

"Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne (...) To jest ten moment, gdy musimy się spieszyć, zbliża się jesień, potem zima, chcemy, aby jak najwięcej rodzin mogło z powrotem wrócić do swoich budynków" - podkreśliła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA