REKLAMA

Rząd pomija zdanie Rady Dialogu Społecznego?

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2016 15:51
Rząd pomija zdanie Rady Dialogu Społecznego? Henryka Bochniarz.(fot. K. Rainka/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

• Strona Społeczna Rady Dialogu Społecznego w najbliższych dniach zwróci się do premier z prośbą o spotkanie – poinformował w poniedziałek PAP sekretarz RDS z ramienia Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski.
• Tematem rozmów ma być m.in. współpraca RDS z rządem.

"Przygotowywana jest już prośba o spotkanie. W najbliższych dniach zostanie ona wysłana do pani premier" - powiedział Baczewski. Zapowiedział, że podczas spotkania stronę społeczną będzie reprezentować przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz. "Na pewno poruszy ona m.in. temat prowadzenia konsultacji" - powiedział. Wyraził nadzieję, że do spotkania dojdzie "w miarę szybko".

Według Baczewskiego zdarzają się przypadki, kiedy rząd pomija RDS w procesie legislacyjnym. "Naszym zdaniem RDS to jest ważne ciało, które ma gwarantować transparentność procesu legislacyjnego, a także wpływać na jakość stanowionego prawa" - powiedział.

Sekretarz RDS poinformował, że w poniedziałek (7 listopada) przekazano premier list przewodniczącej RDS ws. braku prowadzenia konsultacji ustawy "Za życiem". Bochniarz napisała w nim, że rząd nie skierował do Rady projektu ustawy "Za życiem", co uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji. Według niej, to kolejny sygnał naruszania zasad dialogu społecznego.

Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" w piątek uchwalił Sejm, Senat nie wprowadził do niej poprawek; teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny. Wypłaty dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy.

W liście do premier Bochniarz przypomniała, że projekt ustawy został skierowany przez rząd do Sejmu w ubiegłą środę; do Biura Rady Dialogu Społecznego wpłynął następnego dnia, w czwartek (w piątek ustawę uchwalił Sejm - red).

Bochniarz napisała, że z niepokojem odbiera "kolejne sygnały naruszania zasad prowadzenia dialogu społecznego, w tym naruszania przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez rząd". Według niej, "pomijanie tej instytucji w kwestiach istotnych dla partnerów społecznych, podważa jej pozycję, ogranicza możliwość sprawczą, a tym samym motywację i zaangażowanie aktorów dialogu"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Górnik 2016-11-07 16:03:30
    Pani bochniarz celowo pisze z małej litery by pani przeczytała !! Jest pani największym szkodnikiem !! jaki był nalęzy sie pani GÓWNO!!!!!!!!!!!!!!!!!i nic więcej .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA