REKLAMA

Rząd powoła nową formację - Straż Kolejową

  • Autor: PAP/AT
  • 14 marca 2018 09:38
Rząd powoła nową formację - Straż Kolejową Na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei powstanie Straż Kolejowa (fot.kgsok.pl)

Rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej. Nie będzie to całkowicie nowa formacja. Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei.

Za ochronę dworców ma wkrótce odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie prywatne firmy ochroniarskie. Powodem zmiany są względy bezpieczeństwa państwa - podaje "Nasz Dziennik".

Rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej. Nie będzie to całkowicie nowa formacja. Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei. SOK wróci tym samym do korzeni, do nazwy, pod jaką ta formacja została powołana 18 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego - informuje gazeta.

Czytaj też: Straż Ochrony Kolei zmieni się w formację policyjną

Jak podaje "ND", najistotniejszą zmianą, jaką ma wprowadzić ustawa procedowana przez rząd, jest powierzenie funkcjonariuszom Straży Kolejowej zadania ochrony dworców kolejowych. Po wejściu w życie ustawy o Straży Kolejowej formacja ta będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei. W dzienniku wskazano, że obecne prawo pozwala SOK tylko na dbanie o bezpieczeństwo na obszarze zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Według "ND" ustawa przygotowywana przez rząd narusza jednak potężne interesy. Ochrona dworców kosztuje państwo około 60 mln zł rocznie i te pieniądze trafiają teraz do prywatnych kieszeni. Ich utrata nie jest oczywiście obecnym beneficjentom tego systemu na rękę, dlatego podejmują różne działania mające zdyskredytować autorów ustawy i szefów SOK. "Do tego dochodzą głuche telefony, nawet różne groźny i ostrzeżenia" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Oleg 2018-03-14 11:08:00
    Do Podróżny : Popieram, ta pseudo ochrona generuje ogromne koszty a pożytku z nich żadnego... Nareszcie się ktoś za to wziął!
  • Podróżny 2018-03-14 10:35:17
    No nareszcie... Przegonić z dworców tych niepełnosprawnych ochroniarzy którzy nie mają żadnych uprawnień. Mamy profesjonalnie wyszkoloną formację i to tylko ona powinna dbać o ład i porządek na obszarach kolejowych, szczególnie w czasach obecnego terroryzmu...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA