REKLAMA

Rząd pozna harmonogram prac m.in. nad programem 500+

  • Autor: PAP/em
  • 30 listopada 2015 18:39
Rząd pozna harmonogram prac m.in. nad programem 500+ Premier zapewniła, że projekt ustawy zostanie przygotowany w taki sposób, aby wszyscy, którzy tej pomocy potrzebują, mogli ją otrzymać (fot. flickr)

We wtorek Rada Ministrów ma wysłuchać informacji minister rodziny, pracy i polityki społecznej o harmonogramie prac legislacyjnych nad programem wsparcia rodzin 500+.

Premier powiedziała w ubiegłym tygodniu, że program przewiduje zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny.

Szefowa rządu zaznaczyła przy tym, że wielokrotnie spotykała się z uwagami osób, które mają wyższe wynagrodzenia, "że warto się zastanowić, czy np. powyżej pewnego poziomu (dochodów - PAP) może trzeba zrezygnować z realizacji tego programu". Szydło oceniała, że "jest dobry moment na konsultacje społeczne i dyskusje na ten temat". "Sama jestem ciekawa tych dyskusji" - dodała wówczas szefowa rządu.

Potrzebujący dostaną wsparcie

Premier zapewniła też, że projekt ustawy zostanie przygotowany w taki sposób, aby wszyscy, którzy tej pomocy potrzebują, mogli ją otrzymać. Dodała, że w zamyśle program 500+ ma być "prodemograficzny" i realizowany "szeroko", nie jest także traktowany jako element pomocy społecznej i będzie "zupełnie inaczej realizowany".

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który pracuje nad projektem, mówiła PAP, że próg dochodowy będzie wyłącznie, jeśli chodzi o wsparcie na pierwsze dziecko - otrzymywałyby je rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby kwoty 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że rząd planuje przyjęcie projektu w sprawie programu 500+ do końca roku; wówczas parlament mógłby rozpocząć nad nim prace na przełomie roku. Według przedstawicieli rządu wypłata dodatków mogłaby się rozpocząć na wiosnę przyszłego roku.

Poznamy projekt zmian w tegorocznym budżecie?

Na wtorkowym posiedzeniu zajmie się także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2016 r. Jak mówił Kowalczyk, w tej tzw ustawie okołobudżetowej znajdzie się m.in. upoważnienie do wydawania pieniędzy m.in. na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie.

Rada Ministrów zajmie się również projektami nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, a także projektem zmian w ustawie o funduszach inwestycyjnych. Ponadto ministrowie rozpatrzą projekt rozporządzenia rządu w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016 roku.

Być może rząd zajmie się także projektem nowelizacji tegorocznego budżetu - nie ma go w opublikowanym porządku posiedzenia, ale według Kowalczyka niewykluczone, że projekt ostatecznie pod obrady Rady Ministrów.

O tym, że w trybie pilnym opracowany zostanie projekt nowelizacji budżetu na 2015 roku, która "zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł" - resort finansów poinformował w piątek. Zapowiedziano wówczas, że projekt nowelizacji ma trafić pod obrady rządu 1 grudnia.

Według MF "dochody z podatku VAT za rok 2015 w dniu 26 listopada były niższe od przyjętych w ustawie budżetowej o 13,3 mld zł", natomiast "pozostałe podatki przyniosły nieco więcej wpływów niż zakładane, niemniej ogólny ubytek wynosi ok. 12 mld zł".

"Obecnie, wobec zastanego stanu rzeczy MF opracuje w trybie pilnym nowelę do budżetu na 2015 rok, która zostanie przedłożona Radzie Ministrów 1 grudnia 2015, a następnie trafi do Sejmu. Zakładając naturalne oszczędności budżetowe na poziomie z lat ubiegłych, nowela zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł, przy czym kwota ta zostanie doprecyzowana w oparciu o szczegółowe dane z resortów" - głosi piątkowy komunikat MF.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA